WikiLeaks a Latinská Amerika

WikiLeaks a Latinská Amerika

Mnoho tajných depeší americké vlády, které zveřejnil server WikiLeaks se logicky týká také Latinské Ameriky. Podle deníku Maimi Herald se o zemích Střední a Jižní Ameriky hovoří asi v osmi procentech dokumentů. Ze zemí regionu jsou co do počtu depeší na předních místech Kolumbie (USA zde investovalo v Plánu Kolumbie miliardy dolarů), Venezuela (strach z Hugo Chavéze a jeho vlivu na ostatní země LA), Mexiko (soused USA a investice USA v řádu miliard dolarů v Plánu Merida), Argentina a Brazílie.

Upozornění: ne všechny linky v tomto článku budou pravděpodobně fungovat vzhledem k neustálému přesouvání a atakům na servery hostující WikiLeaks. (mirrory WikiLeaks).

Honduras

Asi největší pozornost vyvolaly depeše amerických diplomatů z Hondurasu, v nichž tamní diplomatická mise tvrdí, že státní převrat v červnu 2009 byl naprosto nelegitimní, což je v protikladu s tím, jak se nakonec americká administrativa k problému postavila. Americký diplomat v depeši z 23. června 2009 napsal: “Přestože by bylo možné obvinit prezidenta Zelayau z řady výše uvedených porušení ústavy, nikdo o tom formálně a veřejně nepředložil žádné důkazy a nebylo proti němu ani vedeno právní řízení nebo cokoliv co by se takovému řízení  podobalo.

Prezident Zelaya byl po státní převratu vyhoštěn do Kostariky a dnes je v exilu v Dominikánské republice. Přestože pět měsíců po převratu byl prezidentem zvolen (poměrně legitimně) Porfirio Lobo, řada otázek ohledně převratu zůstává stále nedořešena.

Mexiko

To, že válka proti drogovým kartelům v Mexiku nejde podle plánu není tajemstvím. Proto depeše týkající se Mexika nebyly velkým překvapením, ale pouze potvrzením toho, co se již ví: americká miliardová pomoc nepřináší efekt a válka nemá jasnou strategii, mexická armáda je zaostalá a špatně vycvičená pro tento druh operací, vláda Mexika ztrácí kontrolu nad některými oblastmi atd. Přestože mexické ministerstvo zahraničí označilo depeše za nekompletní a nepřesné, těžko lze pochybovat o jejich pravdivosti.

Venezuela

Depeše o Venezuele jsou zajímavé v tom, co obsahují, ale i v tom, co se v nich neobjevilo. Zajímavou, ale rozhodně ne šokující informací je to, že prezident Hugo Chávez získává citlivé informace přímo od kubánské tajné služby, které důvěřuje téměř více než venezuelským informačním službám. Depeše z roku 2009 zase zmiňují, že je nepravděpodobné, že Venezuela má rozvinutý jaderný program, protože Chavéz mimo jiné nevěří vědcům.

Za zmínku stojí to, že v depeších se doposud neobjevilo nic o údajném atentátu na venezuelského prezidenta. Ten často tvrdí, že se ho Američané chtějí zbavit nebo chtějí vojensky napadnout jeho zemi.

Kuba

Depeše z roku 2009 trvdí, že Kuba poskytuje útočiště členům teroristických organizací jako baskická ETA a kolumbijská FARC. V depeši se ale zároveň píše, že většinou jsou zde teroristé na dovolené nebo na léčení a je malá pravděpodobnost, že zde plánují teroristické akce.

Chile

Zajímavá depeše ze Santiaga tvrdí, že podle chilské prezidentky Brazílie nemá takovou moc v regionu, jak se mnohdy tvrdí. Prezidentka Bacheletová zároveň označuje brazilského prezidenta Lulu jako politickou lišku.

Kolumbie

Přestože z ambasády v Bogotě bylo odesláno přes 2000 depeší, zatím jedinou zajímavostí  je potvrzení toho, že prezident Uribe se málem popral s Chavézem na letošním latinskoamerickém sumitu v Mexiku.

Argentina

Poněkud bulvární nádech mají depeše ve kterých se ministryně zahraničí Clintonová zajímá o mentální stav prezidentky Fernandézové a dynamiku prezidentského páru. “Jak ovlivňuje stres vztah k jejím poradcům a její rozhodování“, ptá se například Clintonová diplomatů v Buenos Aires.

Za pozornost stojí také zpráva týkající se Falkland/Malvín z počátku letošního roku, v níž Američané shrnují názory Britských diplomatů v Buenos Aires. Britský velvyslanec například podle depeše prohlašuje: “Britskou strategií je být zticha a vyčkávat.”

Brazílie

Zatím nejzajímavějším tématem depeší z brazilské ambasády je to, že Brazílie se dlouho odmítala zapojit do boje proti terorismu (v zemi žije početná muslimská minorita),  ale v posledních letech se situace z pohledu Spojených států zlepšila.

Paraguay

Zveřejněné dokumenty týkající se Paraguaye dosvědčují, že Spojené státy jsou přesvědčeny, že v trojmezním regionu (Paraguay, Argentina, Brazílie) operují íránští a islámští teroristé.

Panama

Zatím jediný dokument týkající se Panamy je z roku 1989. Necelý týden před americkou invazí depeše z panamské ambasády říká, že diktátor Noriega nemá v úmyslu vzdát se vlády dobrovolně a že jedinou nadějí pro obyvatele Panamy je další státní převrat.

Ekvádor

O Ekvádoru se žádné šokující depeše zatím neobjevily. Pozornost ale vyvolala země tím, že náměstek ministra zahraničí nabídl útočiště zakladateli serveru WikiLeaks. Prezident Rafael Correa tuto nabídku ale později vyvrátil a označil ji za soukromou poznámku náměstka, kterou on nikdy neschválil.

Reakce

Ke zveřejnění depeší se vyjádřila řada líderů Latinské Ameriky. Zatímco Chavéz míní, že “señora” Clintonová by měla odstoupit. Peruánský prezident Alan Garcia označil depeše jako názory gringů, takže absolutně irelevantní. Brazilský prezident Lula zase uvedl, že to co v depeších viděl o Brazílii je tak nevýznamné, že to nemůže být bráno vážně.

Podle deníku Latin American Herald Tribune je dobrou zprávou to, že nebyly zveřejněny žádné informace o přípravě nějaké invaze Spojených států do některé ze zemí regionu. Většina materiálů ale ještě nebyla zveřejněna, takže uvidíme, zda se nějaké kontroverzní informace objeví v následujících dnech nebo týdnech.

Zdroje:
Pokud chcete dokumenty sami prozkoumat, nejvíce se Latinské Americe věnuje španělský El País (El País WikiLeaks), ale zajímavé informace najdete také v databázích německého Spiegelu (Spiegel WikiLeaks) a britského Guardianu (Guardian WikiLeaks).

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.