Týden: Brazílie v čele s novou prezidentkou, Zdražování benzínu v Bolívii odvoláno

Týden: Brazílie v čele s novou prezidentkou, Zdražování benzínu v Bolívii odvoláno

Minulý týden se v Brazílii funkce ujala nová prezidentka Dilma Rousseffová a v Bolívii prezident Evo Morales zrušil plánované zdražování pohonných hmot.

Brazílie

Dilma Rousseffová, zahraničními médii často označována jako ekonomka a partyzánka, nastoupila do prezidentského úřadu (náš profil) je první ženou v historii země, která prezidentský úřad zastává.

Rousseffová nahrazuje ve funkci Lulu da Silvu, který vedl Brazílii posledních osm let a nemohl se již podle ústavy o prezidentskou funkci ucházet (na konci prezidentského období má podporu přes 80 procent). Podle posledního průzkumu veřejného mínění má nová prezidentka podporu 69,2%. Přes osmdesát procent Brazilců je toho názoru, že za nové vlády ekonomika země poroste.

Bolívie

Po masových protestech zrušil bolívijský prezident Evo Morales opatření, která měla vést k prudkému zvýšení cen pohonných hmot. Prezident uvedl, že zrušením nařízení se rozhodl poslechnout názor lidu. Viceprezident Álvaro García Linera ale trvá na tom, že cenu paliv, kterou země dotuje roční částkou přes 350 miliónů dolarů, bude nutno v budoucnu upravit.

Bolívie je významným exportérem zemního plynu, ale pohonné hmoty dováží především z Argentiny a Venezuely.

Masové protesty jsou v Bolívii obvyklou formou politického nátlaku a současný prezident jako jeden z předáků stál za protesty, které nakonec vedly k rezignaci prezidenta Gonzala Sáncheze v roce 2003.

Venezuela

Spojené státy zrušily vízum venezuelskému velvyslanci. USA se ke kroku rozhodly poté, co venezuelský prezident Hugo Chavéz opětovně řekl, že nepřijme Larryho Palmera jako velvyslance ve Venezuele. Palmer v minulosti kritizoval Chavézovu vládu za to, že je spojena s kolumbijskými gerilovými ozbrojenci FARC. Spojení s FARC Chavéz vehementně popírá.

Další země

Chile zasáhlo zemětřesení o síle 7,1 stupně Richtera. Kromě menší paniky na plážích, kde se v tuto dobu rekreují tisíce turistů, nebyla zaznamenána zranění nebo vážné materiální škody.

Od nového roku reprezentuje Latinskou Ameriku v Radě bezpečnosti kromě Brazílie také Kolumbie.

Kuba nově z přídělového systému vyřadila mýdlo, zubní pastu a prací prášek. Podle Raula Castra prý neúměrně vysoké dotace vedly k nízké produktivitě práce a musí být zrušeny proto, aby se Kuba  mohla dostat z ekonomicky nelehké situace.

Poslední policistka Erika Gandara ve městě nedaleko mexického města Juarez byla unesena. Gandara pracovala v devítitisícovém městě s dalšími dvanácti kolegy, ale v posledních měsících byli její kolegové zabiti nebo s prací skončili.

Organizátoři olympijských her v roce 2016 v brazilském Riu de Janeiru slavnostně představili oficiální logo her. Logo zobrazuje tři postavy v pohybu se spojenýma rukama.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.