Týden: Povodně v Brazílii, Změna výsledků voleb na Haiti

Týden: Povodně v Brazílii, Změna výsledků voleb na Haiti

Událostem v minulém týdnu dominovaly povodě v Brazílii, pokračovala zmatená povolební situace na Haiti a potvrdilo se, že Mexiko má za sebou zatím nejkrvavější rok od začátku války proti drogovým kartelům v roce 2006.

Brazílie

Brazílii v uplynulém týdnu postihly ničivé povodně. Počet obětí již přesáhl 600. Největší škody nadělaly deště a následné sesuvy půdu ve státě Rio de Janeiro. Nejvíce obětí je hlášeno z měst Teresopolis, Petropolis a Nuevo Friburgo, které se nacházejí v hornatém regionu přibližně sto kilometrů od města Rio de Janeiro. V menší míře způsobily povodně problémy také v sousedních státech São Paulo a Minas Gerais. Metropolis a turistické centrum Rio de Janeiro záplavy nezasáhly.

Pro prezidentku Dilmu Rousseffovou je toto první zkouška ve funkci, které se ujala na začátku ledna. Po přeletu regionu prezidentka přislíbila postiženým oblastem pomoc ve výší 780 milionů brazilských reálů (zhruba 8,5 miliardy korun). Ničivá bilance povodní je podle Rousseffové způsobena také tím, že během desítek let vlády nechaly konstruovat nekvalitní obydlí v geologicky nestabilních oblastech.

Před několika týdny postihly ničivé povodně také Venezuelu a Kolumbii. Společné mají tyto katastrofy to, že mezi obětmi jsou především lidé z nižších sociálních vrstev.

Haiti

Organizace amerických států (OAS) doporučila haitské vládě změnit výsledky prvního kola prezidentských voleb. Původně se na prvním místě umístila Mirlande Manigatová následována vládním kandidátem Judem Célestinem a muzikantem Michelem Martellym. OAS ale dospěla k závěru, že Martelly získal více hlasů než Célestin. Zatímco první místo Manigatové je vcelku jasné, rozdíl mezi druhý a třetím kandidátem je pouhé tři desetiny procenta. Změna výsledku v tak chaotických volbách na základě tak malého procentního rozdílu se může zdát trochu podezřelá.

Metodika přepočítání OAS se nezdála současnému haitskému prezidentovi a proti změně výsledků je také Centrum pro výzkum ekonomiky a politiky (CEPR). Podle CEPRu by nebylo tak těžké zorganizovat nové volby ze kterých by vzešel legitimní a populací respektovaný prezident.

12. ledna to byl již rok od toho, co zemi zasáhlo zemětřesení, která za sebou zanechalo přes 200 tisíc obětí. Za rok se situace na Haiti nezlepšila a desetitisíce lidí stále žijí v provizorních stanových městech. Zemi poprvé v historii zasáhla vlna cholery a budoucnost nevypadá příliš slibně.

Tento týden se do země také nečekaně (dočasně?) vrátil bývalý diktátorský prezident Jean-Claude Duvalier známý jako Baby Doc, který byl od roku 1986 v exilu ve Francii.

Druhé kolo prezidentských voleb se mělo původně konat 16. ledna, ale bylo zrušeno. Zatím není jasné, kdy se druhé kolo bude konat a zda voliči skutečně budou volit mezi Manigatová a Martellym, tak jak to doporučuje OAS.

Mexiko

V roce 2010 si válka proti drogovým kartelům v Mexiku vyžádala nejvíce obětí od roku 2006, kdy ji prezident Felipe Calderón vyhlásil. Během roku 2010 zahynulo 15273 lidí. Celkem si válka vyžádala již přes 34 tisíc životů. Podle mluvčího vlády 30913 lidí bylo popraveno konkurenčním kartelem, 3153 lidí zemřelo při přestřelkách a 546 lidí přišlo o život během útoků na veřejné činitele.

V letošním roce již byli zavražděni dva starostové. Loni bylo zavražděno celkem 13 starostů a kromě nich také přišla o život řada kandidátů a politiků. Schopnost místních vlád kontrolovat situaci je tak v řadě míst výrazně omezena.

Prezident Calderón ale zdůrazňuje, že v uplynulém roce bylo zadrženo nebo zabito 19 z 37 hlavních drogových bosů a kromě toho se podařilo zadržet rekordní množství zbraní a drog.

Další země

Venezuelský prezident v projevu před novým Národním shromážděním řekl, že se možná vzdá možnosti vládnout pomocí dekretů dříve než v polovině roku 2012. Opozice mu to ale nevěří.

Obamova vláda zjednoduší Američanům možnost cestovat na Kubu. Povolení k cestě na ostrov budou nově moci získat církevní a vzdělávací instituce a všechna americká mezinárodní letiště budou moci odbavovat speciální a vládou povolené charterové lety na Kubu.

Prezident Hugo Chavéz prohlásil, že Venezuelanejvětší zásoby ropy na světě.

Peru zakázalo kouření ve všech veřejných budovách a připojilo se tak k řadě zemí Jižní a Střední Ameriky, kde podobné zákony již platí.

Chilský prezident Sebastian Piñera provedl změny ve vládě poté, co jeho popularita klesla z 63 procent po úspěšném vytažení horníků na prosincových 47 procent. Prezidentovu popularitu mohou dále poškodit protesty na jihu země proti zvyšování cen plynu při kterých zemřely dvě ženy a stovky turistů nemohly opustit oblast.

V paraguayské televizní stanici vybuchla bomba, která měla poškodit vysílací anténu. Při výbuchu nebyl nikdo zraněn. V zemi působí guerillová skupina, která je napojena na kolumbijskou FARC. Policie po výbuchu zadržela kolumbijského občana.

Fotbalista Ronaldinho míří po deseti letech do rodné Brazílie, z italského AC Milán přestupuje do Flamenga v Rio de Janeiru. Smlouvu podepsal do roku 2014.

A zloději v Argentině ukradli 90 tisíc dolarů (1,6 mil Kč), které měla prezidentka Fernandezová na cestu po Blízkém východě. Její zaměstnanec přenášel peníze v batohu a před jeho domem ho přepadli lupiči. Nabízí se otázka, na co potřebovala argentinská prezidentka takovou částku v hotovosti.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.