Týden: Zamotaná situace na Haiti, Optický kabel na Kubu

Týden: Zamotaná situace na Haiti, Optický kabel na Kubu

V uplynulém týdnu se opět o trochu více zamotala situace na Haiti, z Venezuely začali natahovat optický kabel na Kubu a Bolívie se pokusila vyřadit žvýkání koky ze seznamu nelegálních aktivit OSN.

Haiti

Na Haiti se obětem diktatury (1971-1986) omluvil Jean-Claude Duvalier „Vyjadřuji hlubokou lítost nad těmi, kteří mají pocit, že se stali oběťmi mé vlády,“ řekl ex-diktátor známý jako Baby Doc. K důvodům svého návratu domů uvedl: „Chci pracovat na národním sjednocení. Jsem tady, abych dokázal solidaritu v těchto těžkých časech.“

Skutečným důvodem Duvalierova návratu je ale podle listu The New York Times to, že se v exilu ocitl téměř bez finančních prostředků. Deník tvrdí, že přicestování a odcestování z ostrova by otevřelo cestu ke zmraženým penězům ve Švýcarsku (asi $6 miliónů dolarů). Tyto peníze  by mohly být ex-diktátorovi vyplaceny, pokud by prokázal, že na Haiti ho již nikdo nestíhá. Duvalier, jenž je na tom zdravotně špatně, vsadil prý na to, že se mu do země podaří lehce přiletět, odletět (tím dokázat, že ho nikdo nestíhá) a inkasovat peníze ze švýcarského konta. Během pobytu byl ale ex-diktátor zatčen.

Podle současného prezidenta Reného Prévala měl Baby Doc právo vrátit se, ale nyní se musí podrobit vyšetřování. Duvalierovi právnící, mezi nimiž je i bývalý americký republikánský kongresman Bob Barr, se snaží o to, aby jeho peníze Švýcarská banka uvolnila – podle nich by peníze měly sloužit na obnovu Haiti.

Po návratu Baby Doca se chce vrátit také kontroverzní ex-prezident (1991-1996, 2001-2004) Jean-Bertrand Aristide, který je v Jihoafrickém exilu.

V komplikované situaci by se již brzy mohl ocitnout také současný prezident Préval. Pokud před koncem svého mandátu, který měl původně skončit 7. února, nevyhlásí druhé kolo prezidentských voleb, mohla by mezinárodní komunita přestat uznávat jeho vládu.

Zatím se tedy neví, kdy (a zda vůbec) se bude konat druhé kolo prezidentské volby, ale v pondělí z voleb odstoupil vládní kandidát Jude Celestin. Nejpravděpodobnější v tuto chvíli je tedy varianta, že v druhém kole se o hlasy Haiťanů budou ucházet bývalá první dáma Mirlande Manigatová a muzikant Michel Martelly.

Kuba

Tento týden začaly práce na pokládání podmořského optického kabelu, který by měl do poloviny roku připojit Kubu k vysokorychlostnímu internetu. Kabel o délce 1600 kilometrů je tažen z Venezuely. Kuba je přitom vzdálena pouhých 170 kilometrů od Floridy ve Spojených státech. Podle většiny médií je nutno táhnout kabel z Venezuely kvůli americkému embargu. Administrativa Baracka Obamy však služby podporující demokracii na ostrově z embarga vyjmula již v dubnu roku 2009. I kdyby se nedal natáhnout mezi Spojenými státy, zdálo by se logičtější táhnout kabel například z mnohem bližšího Mexika. Důvodem pro venezuelský kabel bude asi to, že Kuba má zájem data kontrolovat, což ve spolupráci s Venezuelou (a jejím státním telekomem) půjde nepochybně poměrně snadno.

Plány na kabel z Floridy na Kubu existují a podle americké společnosti TeleCuba by kabel mohl být připojen již příští rok.

V současnosti je Kuba připojena do světa především přes satelit. Přístup k počítači s internetem má méně než 20 procent (podle některých údajů dokonce méně než 5%) vládou prověřených občanů. (Následující video o pokládání kabelu je ze státem kontrolované venezuelské televize).

Bolívie

Bolívie zažádala OSN, aby vyškrtla článek o zákazu žvýkání koky z konvence OSN o narkotickách. Koku žvýkali indiáni již před příchodem Španělů v 16. století. Španělé ji zakázali, ale jen do chvíle než zjistili, že koka dává potřebnou energii indiánům pracujících za otrockých podmínek ve stříbrných dolech. Spojené státy možnost legalizace žvýkání koky hodlají zablokovat.

Ostatní země

Brazilské povodně již ustaly, ale pokračuje sčítání obětí. Jejich počet již přesáhl 800.

Venezuelský prezident Hugo Chavéz, který před týdnem naznačil, že by se mohl vzdát rozšířených pravomocí se nakonec vlády pomocí exekutivních dekretů nevzdá.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová navštívila v pondělí Mexiko. Tématem byla především drogová válka, ale zatím nebyly oznámeny žádné nové iniciativy.

Spor mezi Nikaraguou a Kostarikou ohledně sporné hranice se údajně uklidňuje.

Kuba přestala akceptovat poštovní zásilky do Spojených států (kam byly kvůli embargu doručovány přes Mexiko a Kanadu) údajně kvůli tomu, že se jim jich příliš mnoho vracelo.

V severní Argentině objevili paleontologové fosilizované pozůstatky prapředka obávaného tyranosaura. Malý ještěr zhruba velikosti psa obýval tuto oblast v počátcích éry dinosaurů před 230 miliony let.

Paraguayský prezident Fernando Lugo dal příkaz k tomu, aby policie zdvojnásobila snahu a zlikvidovala levicovou gerilovou EPP, která se v minulém týdnu přihlásila ke třem pumovým útokům. Gerila je aktivní teprve od loňského roku a má údajně pouze několik desítek členů.

Dominikánská republika, sousedící s Haiti, hlásí první oběť cholery, ale trvá na tom, že situaci má pod kontrolou.

Poprvé na golfové PGA Tour vyhrál golfista z Venezuely. Nováček Jhonattan Vegas při svém teprve pátém startu na tour zvítězil v play off Bob Hope Classic.

Vyšetřovací komise chilského Kongresu dospěla k závěru, že v dole San Jose, odkud muselo být složitě vyproštěno 33 horníků, pochybyl vlastník dolu, ale ne vláda.

Chilský prezident, udělal tu chybu, že na let soukromým vrtulníkem o uplynulém víkendu nenatankoval dostatek paliva a musel tak přistát na silnici. Video je poněkud komické (zvlášť část, kde se ho děti ptají, zda má u sebe papír se zprávou zasypaných horníků). Prezidentovi dlouhodobě klesá popularita a toto malé dobrodružství mu ji asi nezvýší.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.