Týden: 12 let Chavéze u moci, Výsledky voleb na Haiti

Týden: 12 let Chavéze u moci, Výsledky voleb na Haiti

Hugo Chavéz již dvanáct let vládne Venezuele; Haiti konečně ví, kdo půjde do druhého kola prezidentské volby a velká část Brazílie byla opět na několik hodin bez proudu.

Venezuela

Minulý týden oslavil Venezuelský prezident již dvanáctý rok v prezidentské funkci. Chavézovi je 56 let a připravuje se na volby v roce 2012 (po referendu v roce 2009 nemá prezident omezen počet let ve funkci). Podle New York Times se omluvil za chyby, kterých se během dvanácti let dopustil a řekl, že se toho musí ještě hodně udělat, než Venezuela dospěje k socialismu.

Přestože podle Chavéze již volební bitva o prezidentské křeslo začala, opozice zatím svého kandidáte nemá.

Západní média venezuelského prezidenta často kritizují za znárodňování a diktátorský styl vlády.  Naposledy byl kritizován za to, že si nechal poslanci odcházejícími z Národního shromáždění schválit možnost vládnout další rok a půl pomocí dekretů, aby se tak vyhnul kontrole nově zvolených opozičních zákonodárců.

To, že vláda má problémy nevyvracejí ani jeho příznivci. Venezuela má zpolitizované soudnictví, je závislá na vývozu ropy (90% zahr. příjmů), má dlouhodobě neudržitelnou dotaci pohonných hmot (benzín je skoro zadarmo) a vládou stanovený měnový kurz. Problémem je nedostatek bytů a růst kriminality. Venezuela je také jedinou zemí Latinské Ameriky, jejíž inflace se odhaduje na desítky procent.

Chavézovi příznivci však tvrdí, že převažují úspěchy vlády. Během posledních dvanácti let se prý snížila chudoba (ze 49% na 24%), úmrtnost novorozenců a rozdíl mezi bohatými a chudými. Také se měla zvýšit volební účast (ze 79% procent na 92%), zlepšit  index kvality života a  počet studentů na univerzitách.

Tradičně dobré vztahy mezi USA a Venezuelou skončily s nástupem Chavézem do funkce a momentálně ani jedna země nemá obsazenu pozici  ambasadora.

Chavéz prohlašuje, že není diktátorem a ani tím, kdo Venezuele nejdéle vládl. Na začátku století vládl Venezuele Juan Vicente Gómez. Ten se vlády ujal v roce 1908 a vládl až do své smrti v roce 1935.

Haiti

Volební komise na Haiti oznámila, že do druhého kolo prezidentské volby nepostoupí vládní kandidát Jude Celestin. Prezidentem by se tak měla stát právnička Mirlande Manigatová nebo muzikant Michel Martelly.

Komise tak vyslyšela doporučení Organizace amerických států, jejíž experti podle listu Miami Herald prohlédli 919 z 11 tisíc hlasů a po revizi 234 hlasů vyřadili a dospěli k závěru, že Martelly ve skutečnosti získal o 0,3% hlasů více než Celstin.  Se závěry, ke kterým se došlo pochybnou metodologií, nesouhlasí například levicová nevládní organizace CEPR.

Volební komise také během celonočního zasedání odsouhlasila výsledky parlamentních voleb, kde si většinu zachová vládní strana INITE.  Budoucí prezident tak bude muset vládnout s opozičním parlamentem.  Na Haiti parlament prezidentovi schvaluje například předsedu vlády a ratifikuje důležité zákony.

Hlavní otázkou teď je, jak se podaří zorganizovat druhé kolo voleb. To se má konat 20. března. V prvním kole hlasovalo pouze 20 procent voličů a volby doprovázel naprostý chaos. Pokud se druhé kolo podaří dobře zorganizovat je možné, že prezidentský kandidát bude mít  v očích populace určitou legitimitu.

Brazílie

Sever Brazílie se na několik hodin ocitl bez elektřiny. Několik států na severu země ztratilo elektřinu poté, co se objevila chyba na jedné z transformátorových stanic.

Naposledy byla značná část země bez elektřiny v roce 2009 poté,  co musela být zastavena výroba elektřiny ve vodní elektrárně Itaipú. V roce 1999 zažila Brazílie dosud největší výpadek elektrického proudu, tehdy bylo na jihu země bez elektřiny postiženo 99 miliónů pět hodin.

Podle kritiků by systém neměl dovolit tak rozsáhlé výpadky. Ministr energetiky, ale tvrdí, že brazilský systém rozvodu funguje dobře a že problémy mají všude na světe.

Další země

Podle OSN ve válce gangů v Mexiku zahynulo již přes tisíc dětí. Zpráva OSN kritizuje mimo jiné to, že vláda nijak nezabraňuje tomu, aby děti byli najímány drogovými kartely.

Kolumbijský prezident čelí první vážné stávce od nástupu do funkce v srpnu loňského roku. Podle AFP jsou řidiči kamiónů proti zrušení minimálního garantovaného poplatku za přepravu.

Brazilská vláda poskytne lidem trpícím cukrovkou a vysokým krevním tlakem léky zdarma. Opatření je podle nové brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové součástí plánu na vymýcení chudoby v zemi.

Kuba plánuje obžalovat amerického občana Alana Grosse ze špionáže a vyměřit mu 20 let ve vězení. Spojené státy nehodlají zlepšit vztahy s Kubou dokud nebude Gross propuštěn. Kuba od roku 1998 požaduje vrácení kubánských vězňů obviněných v USA ze špionáže.

Počet případů cholery ve Venezuele, kterou tam zavezli venezuelští svatebčané z Dominikánské republiky, stoupl již na 239. Zatím na onemocnění cholerou ve Venezuele nikdo nezemřel.

Nová školní mapa v Nikaragui zahrnuje sporné území na hranici s Kostarikou.

Uruguay plánuje postavit tolik větrných farem, kolik jich jen bude možné připojit do energetické sítě.

A ředitel hlavní mexické věznice pro ženy byl propuštěn poté, co se provalilo, že dovolil plastickému chirurgovi, aby ve vězení zkrášlil drogovou královnu Sandra Ávila Beltrán. Příběh této vězeňkyně, známé jako královna Tichého Oceánu, můžete shlédnout v následujícím videu.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.