Týden: Clintonová na Haiti, Protesty v Hondurasu

Týden: Clintonová na Haiti, Protesty v Hondurasu

Minulý týden se na zmatenou povolební situaci na Haiti přijela na vlastní oči podívat americká ministryně zahraničí. A v Hondurasu se protestující opozice snažila připomenout, že popřevratová krize roku 2009 není ani rok po zvolení  prezidenta Loba zcela vyřešena.

Haiti

Minulý týden na Haiti zavítala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Podle očekávání žádala, aby haitská vláda přijala doporučení Organizace amerických států (OAS), které dospělo k závěru, že druhé kolo prezidentské volby by se mělo uskutečnit mezi Mirlande Manigatovou a Michelem Martellym. Setkala se ale se všemi třemi kandidáty.

Přestože vládní strana oznámila, že stahuje z druhého kola prezidentských voleb svého kandidáta Juda Célestina, ten se kandidatury zatím vzdát nehodlá.

Během návštěvy Clintonová  prohlásila, že Spojené státy neplánují přerušit humanitární pomoc Haiti, pokud země neakceptuje doporučení OAS. Toho se obávali někteří pozorovatelé. Podle BBC a řady dalších médií mají být konečné výsledky voleb známy ve středu 2. února. Je to již minimálně potřetí, co se k nějakému datu očekává “konečný výsledek” prvního kola chaotických voleb, které se konaly 28. října. Druhé kolo volby je předběžně naplánováno na 20. března.

V pondělí 7. února měl původně skončit mandát současnému prezidentovi Renému Prévalovi, ale necelý týden před plánovaným koncem jeho vlády není jisté, kdy skutečně z prezidentské funkce odejde. Jednou z možností je, že mu bude dovoleno vládnout o 4 měsíce déle. Běžně prezidentský mandát na Haiti začíná a končí 7. února, ale Préval se ujal funkce až v květnu a to proto, že i v roce 2006 volby doprovázel chaos a ty byly nakonec o několik měsíců opožděné.

Již tak složitou situaci na Haiti by v budoucnu by mohlo zkomplikovat i to, že vláda odsouhlasila návrat bývalého prezidenta Jeana-Bertranda Aristida svrženého v roce 2004. Prezident Préval přitom řadu let návrat exprezidenta do země odmítal. Aristitde byl prezidetem Haiti celkem třikrát. Dvakrát (1991 a 2004) jeho vláda skončila státním převratem. Jeho strana Fanmi Lavalas byla z letošních voleb vyloučena a to údajně kvůli tomu, že nedodala všechny dokumenty.

Honduras

V den výročí nástupu prezidenta Porfiria Loba do funkce se v Hondurasu konaly protesty opozice. Protestující, kteří zablokovali řadu ulic a silnic, požadují beztrestný návrat prezidenta Manuela Zelayi svrženého během státního převratu v červnu 2009. Tvrdí také, že v zemi není demokracie a že se zhoršila ekonomická situace země.

Zelaya byl svržen proto, že se snažil změnit ústavu tak, aby mu bylo dovoleno další prezidentské období. Tento měsíc poslanci vládní strany jasnou většinou odhlasovali změnu ústavy v podobném smyslu jak to chtěl kdysi Zelaya. Na otázku, jaký je rozdíl mezi změnou ústavy nyní v roce 2009, Lobo odpověděl, že on na rozdíl od Zelayi nehodlá zůstat ve funkci déle než jedno volební období.

S Hondurasem již obnovilo diplomatické vztahy více než 100 států, ale zemi stále nebylo obnoveno členství v Organizaci amerických států a prezident Lobo byl jedinou latino-americkou hlavou státu, která nedostala pozvání na inauguraci brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové.

Chile

Chilský soud nařídil vyšetření vraždy socialistického prezidenta Salvadora Allende zesnulého v den státního převratu, který k moci vynesl pravicového diktátora Augusta Pinocheta.

Allende byl nalezen mrtev v prezidentském paláci poté, co tam 11. září 1973 po hodinách přestřelek a bombardování vtrhly vojenské jednotky. Podle oficiální verze Allende spáchal sebevraždu, ale někteří jeho příznivci tuto verzi dodnes zpochybňují. Verzi o sebevraždě potvrzují také věrní stoupenci Allendeho, kteří s ním byli až do posledních momentů. (MP3 posledního projevu Allendeho)

Podle ministra spravedlnosti je vyšetření vraždy historickou odpovědností, protože nezávislá justice se případem nikdy nezabývala.

Ostatní země

Počet obětí záplav v Brazílii dosáhl 869, nezvěstných je 423. Téměř 9 tisíc lidí přišlo o obydlí a přes 20 tisíc se domů stále nemůže vrátit.

Gutemalský prezident Álvaro Colom v rozhovoru pro mexický deník El Universal řekl, že Guatemala, Salvádor a Honduras plánují vytvořit společnou bezpečností složku, která má bojovat proti nadnárodním kriminálním organizacím. Tyto organizace (Las Zetas apod.) se na území Střední Ameriky přesouvají z Mexika, kde jsou pod stále větším tlakem armády.

Americký prezident Barack Obama v projevu o stavu Americké unie oznámil, že navštíví Brazílii, Chile a Salvador. Jedná se o jeho první cestu do Jižní Ameriky a Střední Ameriky . Zatímco nikdo nespekuluje nad celkem logickými důvody návštěvy Brazílie (největší země JA + nová prezidentka) a Chile (vzorová země kontinentu), není příliš jasné, proč si ve Střední Americe vybral právě Salvador.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová zamířila na první zahraniční cestu do sousední Argentiny. Tam prohlásila, že Brazílie a Argentina budou mít v tomto století kritickou úlohu v rozvoji celé Latinské Ameriky. Během návštěvy byla mimo jiné podepsána dohoda o spolupráci při vývoji jaderných reaktorů.

Vedoucí kandidát v prezidentských volbách v Peru Alejandro Toledo prohlásil, že by byl proti dekriminalizaci drog. Následující den ale uvedl, že prý pouze pouze citoval některé iniciativy bývalých prezidentů.

Podle brazilského tisku má Kolumbie zájem stát se členem Mercosuru.

Spojení obřích aerolinek LAN (Chile) a TAM (Brazílie) se zatím odkládá. Fúzi má přezkoumat chilský antimonopolní úřad.

A mexické drogové gangy našly nový způsob, jak dostat kontraband z Mexika do USA. Jak ukazuje video tucsonského listu Sentinel, drogy za hranice stříleli katapultem.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.