Lyžování v Argentině a Chile (…ale i v Brazílii a Peru)

Lyžování v Argentině a Chile (…ale i v Brazílii a Peru)

Zatímco na severní polokouli zimní sezóna končí, lyžařská střediska v Jižní Americe hlásí první nadílky sněhu. Fakt, že v Jižní Americe se lyžuje v době, kdy na severu je sníh pouze na několika ledovcích je nepochybně hlavním důvodem, proč o daleké cestě za sněhem mnozí uvažují. Podívejme se proto, kde, kde a za kolika se dá v Jižní Americe nejlépe lyžovat a snowboardovat.

Jeden z prvních dnů lyžařské sezóny v chilském centru El Colorado. Hotel centra Valle Nevado v pozadí.

Jeden z prvních dnů lyžařské sezóny v chilském centru El Colorado. Hotel centra Valle Nevado v pozadí.

Kdy?

Přestože lyžařská sezóna v Argentině a Chile může trvat od poloviny května do poloviny října, nebylo by dobré spoléhat se na to, že sníh v červnu nebo koncem září skutečně bude. Sněhová situace v menších střediscích je dost nepředvídatelná, například centrum Penitentes nedaleko argentinské Mendozy v roce 2010 kvůli nedostatku sněhu vůbec neotevřelo. Nejjistější proto je vydat se za sněhem na přelomu července a srpna. Nevýhodou je bohužel to, že právě v tuto dobu mají Argentinci i Chilané zimní prázdniny, takže na sjezdovkách rozhodně nebudete sami.

Zatímco střediska v Argentině jsou přeplněná celou sezónu, fronty na chilských jsou výjimkou i během svátečních víkendů. Tato skutečnost je způsobená i tím, že v Argentině je lyžování relativně masový sport, zatímco v Chile je až dodnes tento sport záležitostí elit.

Důležité je také vědět, že i v ty nejlepší roky střediska nezaznamenávají takové příbytky sněhu a tak často, jak jsme zvyklí ze severní polokoule.

Kam?

Argentinské Bariloche je dosud nejlepší lyžařské středisko v Jižní Americe.

Argentinské Bariloche je dosud nejlepší lyžařské středisko v Jižní Americe.

První otázkou je, zda chcete lyžovat v Chile nebo Argentině. V obou zemích se nalézá asi 25 středisek. Úroveň lyžařských areálů je ale dost rozdílná (od malých sjezdovek s několika vleky typu Poma až po střediska v mnohém srovnatelná s těmi v Evropě nebo USA).

V každém případě i ta nejlepší střediska jsou stále znatelně pod úrovní, na kterou je lyžař zvyklý od nás: Vleky jsou zastaralé a pomalé, sněhových děl je málo, sněhové rolby často nestihnou upravit všechny sjezdovky a personálu není vždy zrovna profesionální.

Rozdílná je i kvalita sněhu: střediska na severu (Portillo, Valle Nevado, Las Leñas, Chillán) jsou známá svým prašanem, zatímco střediska více na jih (Bariloche, Pucón, Ushuaia) mají sníh mokrý. To je způsobeno především tím, že více na jihu jsou hory v menší nadmořské výšce. Zatímco Valle Nevado má všechny sjezdovky ve výšce přes 2800 metrů, nejjižněji položené lyžařské centrum na světě Cerro Castor v Ohňové zemi vystupuje do výšky pouze něco málo přes 1000 metrů.

Tradičně se lyžovaní lépe dařilo v Argentině. Argentina měla silnější ekonomiku, lepší zázemí, lepší vleky.  Většina zimních turistů stále míří právě tam, i když pravděpodobně nejrozvinutější a nejexkluzivnější lyžařské středisko budoucnosti je Valle Nevado v Chile.

Během dvou až tří týdenní dovolené budete mít dostatek času ne to vyzkoušet sjezdovky v obou zemích, které jsou od sebe v mnoha případech vzdáleny pouze několik hodin cesty autobusem.

Za kolik?

V zimní sezóně 2010 stála jednodenní permanentka v Chile mezi 15tis a 30 tis chilských peso (asi 900 – 1800 Kč) a v Argentině od 100 do 160 argentinských peso (asi 800 – 1600 Kč). Zatímco v Argentině existují výhodnější několikadenní permanentky, v Chile si zpravidla můžete vybrat pouze mezi sezónní  (700 tisíc peso, asi 20 tis Kč) a denní permanentkou.

Značnou část lyžařů v obou zemích tvoří Brazilci, kteří zpravidla lyže nemají, takže si vybavení (včetně zimního oblečení) lze půjčit ve většině středisek. Ceny půjčovného se pohybují v obou zemích na úrovni ceny permanentek, ale mnohdy lze koupit zvýhodněnou permanentku, která zahrnuje i půjčovné.

Ostatní země Jižní Ameriky s možností lyžování

V Brazílii lze nově lyžovat na skoro opravdové sjezdovce. První sjezdovčička byla před dvěma lety otevřena nedaleko Sao Paula, asi 4 hodiny cesty od tropického Ria.

V Brazílii lze nově lyžovat na skoro opravdové sjezdovce. První sjezdovčička byla před dvěma lety otevřena nedaleko Sao Paula, asi 4 hodiny cesty od tropického Ria.

Extrémní lyžaři lyžují i v Peru. Zdejší Cordillera Blanca se ale v roce 2010 stala osudnou i nadanému profesionálnímu lyžaři Arne Backstromovi. Žádné lyžařské středisko v Peru ale nenajdete.

V Bolívii od roku 1934 fungovalo nejvýše položené lyžařské středisko na světě. Země měla i svůj lyžařský tým a jeho člen se dokonce hrdinně umístil na posledním místě sarajevských Olympijských her. Ledovec však již roztál, a tak lyžování s výhledem na Jezero Titicaca patří minulosti.

Vzhledem k boomu, který zažívají zimní sporty v Brazílii asi nepřekvapí, že i tam lze nově lyžovat na skoro opravdové sjezdovce. První sjezdovčička byla před dvěma lety otevřena nedaleko Sao Paula (asi 4 hodiny od tropického Ria!!!). Padesát kilometrů od Sao Paula se již více než deset let nachází také lyžařský park s plastovým povrchem, který občas posypou umělým sněhem.

Běžky

Běh na lyžích se bohužel téměř nikde na kontinentě nepraktikuje. I když, občas tento sport lyžařská střediska inzerují, běžkovat asi nikoho neuvidíte. Reprezentant Peru v běhu na lyžích trénoval před OH ve Vancouveru na kolečkových lyžích.

Hlavní lyžařská střediska v Chile a Argentině

Bariloche nabízí také vynikající přístup k backcountry

Bariloche nabízí také vynikající přístup k backcountry

Následuje seznam vybraných středisek a jejich krátké hodnocení (od nejlepších k těm méně dobrým).

Cerro Catedral, Bariloche, Argentina

Dosud nejlepší středisko v Jižní Americe.

Plus:

 • lyžování mezi stromy
 • lyžovaní v backcountry s přiblížení vlekem i bez vleku
 • možnost dopravy levnou a relativně MHD z centra města

Mínus:

 • fronty na vlecích
 • mokrý sníh

Stránka střediska:
www.catedralaltapatagonia.com

Valle Nevado Chile, Santiago, Chile

Valle Nevado je nejmodernější a nejmezinárodnější středisko v horách nad Santiagem. Je napojené na střediska El Colorado (domácí lyžaři) a La Parva (středisko chilských boháčů, kteří zde mají zimní byty). V brzké budoucnosti se, díky neustálé modernizaci, toto středisko pravděpodobně stane nejlepším střediskem v Jižní Americe (pokud jím už není).

Plus

 • moderní vleky
 • napojení na okolní centra El Colorado a La Parva
 • krátké fronty
 • prašan který se dlouho udrží
 • exkluzivní (i když drahý) hotel

Minus

 • denní doprava ze Santiaga relativně drahá, dlouhá (2h) a nepříliš pohodlná díky nepříliš dobré klikaté silnici a neschopnosti Chilanů řídit na sněhu a ledu
 • kamenitý povrch vyžadující na řadě míst přes půl metru sněhu k pokrytí
 • otevřené sjezdovky bez stromů, kvůli čemu z nich za častých větrných podmínek mizí sníh

Stránka středisek:
Valle NevadoEl ColoradoLa Parva

Las Leñas bylo kdysi moderním střediskem. Dnes zastaralé vleky ale způsobují dlouhé fronty.

Las Leñas bylo kdysi moderním střediskem. Dnes zastaralé vleky ale způsobují dlouhé fronty.

Las Leñas, Mendoza, Argentina

Středisko patřilo před lety k nejmodernějším a nejlepším v Argentině, ale léta ho nikdo nemodernizoval. Las Leñas bohužel již není to,  jak se ho snaží turistické brožury prodat.

Plus:

 • dobrá kvalita sněhu, které dlouho vydrží
 • náročné sjezdovky

Mínus:

 • zastaralé a pomalé vleky
 • nepříliš dobrý park
 • komplikovaná a nepříliš levná doprava z Malargüe, kde se nachází levné ubytování
 • nutno platit za parkování na nevyasfaltovaném parkovišti

Stránka střediska:
www.laslenas.com

Cerro Castor, Ushuaia, Argentina

Nejjižněji položené lyžařské středisko na zemi.

Plus:

 • moderní vleky
 • zajímavá lokalita

Mínus:

 • občas přetížený první přibližovací vlek
 • mokrý sníh

Stránka střediska:
www.cerrocastor.com

Portillo, hranice s Argentinou, Chile

Legendární středisko, kde kvůli sklonu sjezdovek trénují evropské a americké týmy

Plus:

 • kvalita sněhu
 • sklon sjezdovek, které vyhovují i pro letní trénink evropských a amerických sjezdařů

Minus:

 • cena dopravy a vzdálenost od Santiaga
 • sjezdovky jsou v serpentinách mezinárodní silnice
 • některé sjezdovky jsou čas od času uzavřeny pro trénink profesionálních týmů

Odkaz:
www.skiportillo.com

Lyžařské středisko Pucón se nachází na úpatí sopky Villarica. Na její vrchol lze také vyšlápnout a sjet na její úpatí během méně než půl hodiny.

Lyžařské středisko Pucón se nachází na úpatí sopky Villarica. Na její vrchol lze také vyšlápnout a sjet na její úpatí během méně než půl hodiny.

Pucón, Chile

Menší středisko na úpatí sopky Villarrica.

Plus:

 • možnost několikahodinového výstupu na sopku a sjezdu během méně než půl hodiny
 • velmi příjemné a klidné středisko

Mínus:

 • nejdelší vlek není nikdy v provozu

Chillán, Las Troncas, Chile

Před lety jedno z nejpopulárnějších středisek v Jižní Americe, které má v současnosti právní problémy mezi současnými a bývalými majiteli. Novému majiteli bylo zakázáno používat některé již existující vleky, a tak byl nucen vybudovat nové vleky pochybné kvality.

Plus:

 • nejdelší sjezdovka v Jižní Americe (13 km)
 • výborné lyžování mezi stromy

Mínus:

 • právní problémy střediska

Odkaz:
www.termaschillan.cl

Chapelco nedaleko argentinského městečka San Martín má jedny z nejmodernějších vleků.

Chapelco nedaleko argentinského městečka San Martín má jedny z nejmodernějších vleků.

Chapelco, San Martín, Argentina

Moderní středisko střední velikosti s nepříliš náročnými sjezdovkami velmi populární mezi Brazilci.

Plus:

 • moderní vleky
 • výborné výhledy
 • zajímavý terén

Mínus:

 • mokrý sníh
 • většina sjezdovek není příliš náročná

Odkaz:
www.cerrochapelco.com

Za sněhem do Latinské Ameriky ano nebo ne?

Vypravit se na lyžařskou dovolenou do Chile nebo Argentiny není rozhodně levná záležitost. Pokud se do těchto zemí chcete podívat během našeho léta a a nejedete sem pouze za lyžováním, rozhodně se vyplatí do některého ze středisek zavítat a strávit den nebo dva na sněhu.

Pokud jsou sjezdovky vaším hlavním cílem, pak je třeba se připravit na to, že v porovnání s Evropou sjezdovky tak dobré asi nebudou.  Na druhou stranu mimo sjezdovky je spousta terénu, který stoji za prozkoumání a kde budete jedni z prvních lyžařů (viz. video).

Další zdroje informací

Zprávy a aktuality o sněhových sportech v Chile www.nevasport.clwww.chilenieve.com. Na těchto serverech najde aktuální informace o sezónních cenách, speciálních nabídkách a cen za dopravu.

Seznam všech středisek v Chile: www.chileanski.com

Přehledný seznam všech středisek v Argentině: www.nieveargentina.gov.ar

Argentinská asociace lyžařských středisek: www.skisnowargentina.com.ar

Informace o resortech jak v Argentině, tak v Chile:  www.interpatagonia.com

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.