Týden: Komunistický kongres na Kubě, Pokračující prezidentská kampaň v Peru

Týden: Komunistický kongres na Kubě, Pokračující prezidentská kampaň v Peru

Po čtrnácti letech se na Kubě konal sjezd Komunistické strany. V Peru pokračuje boj o prezidentskou funkci a na Haiti jsou konečně známy konečné výsledky voleb.

Kuba

Na Kubě se poprvé po čtrnácti letech konal sjezd Komunistické strany. Sjezd odsouhlasil ekonomické reformy předložené Raúlem Castrem na podzim loňského roku. Jak se očekávalo delegáti oficiálně potvrdili odchod Fidela Castra z funkce předsedy strany.  Fidel funkci nevykonával již od roku 2006.  Oficiálně se tak šéfem kubánských komunistů stal Fidelův bratr Raúl, který je od roku 2006 prezidentem Kuby.

Kubánští komunisté volili i ostatní členy vrcholného vedení strany, které má nyní pouze 15 členů (bylo jich 24). Většina jsou známí straníci v důchodovém věku. Výjimkou jsou padesátiletý organizátor ekonomických reforem Marino Murillo a šestačtyřicetiletá šéfka Komunistické strany v Havaně Lázara Mercedes López Acea. Novým členem vedení je také současný ministr financí Adel Izquierdo. Podle některých komentátorů by noví lidé mohli mít na směřování strany větší vliv než starší generace, která si zachovala většinu. Zvláště zajímavé bude sledovat politickou trajektorii Marina Murilla. (seznam všech členů vedení)

Raúl Castro na sjezdu překvapivě navrhl, aby vedoucí představitelé měli působení ve funkci omezeno maximálně na dvě pětiletky.

Na konec závěr sjezdu dorazil také Fidel Castro, což jak je z následujících záběrů vidět řadu soudruhů a soudružek. Podporu svému bratrovi a jeho reformám Fidel  již opakovaně vyjádřil.

Peru

Po první kole prezidentské volby v Peru se oba postupující kandidáti snaží přilákat voliče ze středu politického spektra. Pravicová dcera bývalého diktátora Keiko Fujimoriová přísahala, že nedá amnestii svému otci, který si odpykává 25 ve vězení. Levicový Ollanta Humala zase přidal do svého týmu dva ekonomy spojené s bývalým prezidentem Toledem a již nehodlá znárodnit penzijní systém.

V prvním kole voleb Humala získal 32% a Keiko 24% hlasů. Podle posledního průzkumu veřejného mínění by Humala měl získat 42%, ale Keiko na něj ztrácí již pouhých šest procent. Většina voličů, kteří volili Toleda v prvním kole, nyní hodlá hlasovat pro Humalu, zatímco vetšina přívrženců Kuczynského a Castañedy hodlá podpřit Fujimoriovou. Dvanáct procent voličů by do urny hodilo prázdný hlasovací lístek a deset procent voličů nemá zatím jasno, jak volit.

Haiti

Ve středu volební komise oznámila, že definitivním vítězem prezidentských voleb na Haiti se stal Michel Martelly. Západním diplomatům se však nelíbí, že během sčítání některým kandidátům současné vládní strany INITE záhadně přibyly desetitisíce hlasů. Zatímco INITE má v dolní komoře 46 křesel, Martellyho strana získala pouhá 3 křesla z 99. Martelly žádá, aby prezident René Préval výhru sporných kandidátů neratifikoval.

Během návštěvy ve Spojených státech Martelly prohlásil, že hodlá na Haiti obnovit armádu a vybírat daň za příchozí telefonní hovory, která má pomoci lidem bez přístřeší.

 

Další země

Americké ministerstvo zahraničí rozšířilo seznam oblastí v Mexiku, kam by turisté neměli cestovat.

Policie v brazilském Rio de Janeiru vstoupila do největší favely kontrolované narkotrafikanty. Při zátahu policisté zabavili tři tuny marihuany, nalezli garáž ukradených automobilů a objevili pirátskou továrnu na DVD.

Soud v Chile nařídil exhumaci prezidenta Allendeho kvůli tomu, aby se mohla potvrdit příčina jeho smrti.

Mexický soud uvalil vazbu na 16  policistů, zatímco se vyšetřuje jejich spojení s gangem Zetas.

Honduraský exprezident Zelaya by se do země mohl vrátit již příští měsíc.

V Bolívii by měla mít příroda podobně jako lidé základní  práva. Mimo jiné by měla mít právo na to, že ji nikdo neznečišťuje.

Venezuela již není členem Andské komunity. Uběhlo pět let od oznámení tohoto jejího vystoupení. Po odsouhlasení paraguayským senátem by Venezuela měla vstoupit do Mercosuru.

Kolumbii opět sužují záplavy. Prosincové povodně se zařadily k nejhorším v historii země. Tehdy zemřelo přes 300 lidí. Nyní je situace podobná.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.