Týden: Evropská spojka FARC ve vězení, Zachránění emigranti v Mexiku

Týden: Evropská spojka FARC ve vězení, Zachránění emigranti v Mexiku

Minulý týden se udála podivná transakce mezi Kolumbií a Venezuelou a v Mexiku se podařilo zachránit stovkou emigrantů z rukou mocného kartelu.

Kolumbie / Venezuela

Údajný šéf partyzánů FARC v Evropě Joaquín Pérez Becerra je od tohoto týdne v kolumbijském vězení. Na Becerru byl údajně vydán zatykač Interpolu, ale na internetovém seznamu zločinců hledaných Interpolem jeho jméno není. Do Caracasu doletěl Becerrra ze Stockholmu s přestupem ve Frankfurtu a není tedy jasné, proč nebyl zatčen při odletu nebo při přestupu již v Evropě. Podle Chavéze na něj byla připravena past tak, aby “horká brambora” skončila právě u něj a zkomplikovala mu domácí politickou situaci.

Becerra byl do Kolumbie vydán hned druhý den, což je nezvykle rychlá doba i v nekontroverzních případech. Není tedy divu, že kolumbijský prezident Juan Manual Santos si spolupráci s Chávézem pochvaloval. Řekl, že před příletem Becerra zavolal Chavézovi a ten neváhal a vydal rozkaz k zatčení.

Podle řady médií rychlá extradice ukazuje, jak se zlepšily vztahy mezi oběma zeměmi. Nadstandardně dobré vztahy ale mohou být důsledkem toho, že z Kolumbie nebyl do Venezuely dosud vydán mega-narkotrafikant Walid Makled. Ten až do roku 2008 provozoval jednu z největších leteckých společností ve Venezuele. O jeho vydání má zájem jak Venezuela (aby mlčel), tak USA (aby jim řekl, že měl podporu Chavézovy vlády). Santos se rozhodl vydat Makleda do Venezuely, ale jeho vydání ještě neproběhlo. Dokud Makled ve Venezuele nebude, má Santos nepochybně ve vyjednávání s Chavézem navrch.

Becerra prohlašuje, že není teroristou, ale sociálním komunikátorem. Kolumbijská vláda tvrdí, že se stýkal se špičkami FARC. V Evropě kromě provozování tiskové agentury FARC  měl také získávat peníze pro FARC a zprostředkovávat kontakt se separatistickou ETA.

Becerra se narodil v Kolumbii, ale v 90. letech získal politický azyl ve Švédsku a od roku 2000 je podle mluvčího švédského Ministerstva zahraničí také švédským občanem.  Kolumbijský ministr vnitra zase říká, že Becerra švédské občanství nemá a na švédský pas cestoval pod falešným jménem. Švédy zajímá, proč Venezuela o jeho zadržení a následné deportaci neinformovala švédský konzulát v Caracasu.

Zatímco Santos politický kapitál doma získal,  Chavéz na tom rozhodně nevydělal.  Jeho krok se nelíbí nejen venezuelským komunistům, ale také se nad ním pozastavují někteří jeho straníci.

Becerra nebyl zatím z ničeho obviněn a švédská ambasáda v Bogotě mu poskytla právní pomoc.

Mexiko

V Mexiku bylo tento týden federální policií osvobozeno přes 100 lidí ze zajetí. Mexická dolní komora Kongresu také tento týden schválila zákon o ochraně migrantů, kteří nemají žádné dokumenty.

V dubnu ve státech Tamulipas a Durango policie odhalila přes 40 hromadných hrobů, v nichž bylo pohřbeno přes 180 lidí. V souvislosti s vraždami bylo zadrženo přes 70 lidí, z toho 17 policistů.

Neví se, proč tito lidé byli brutálně popraveni. Jednou verzí je to, že se odmítli přidat do řad kartelu Zeta. Migranti mají za cíl Spojené státy, dostat se tam přechodem hranice je ale dnes pro průměrného emigranta prakticky nemožné.

Ostatní země

Argentinská prezidentka Cristina Fernandezová žádá Kongres, aby cizincům nedovolil vlastnit pozemky větší než 1000 hektarů.

Bývalý kostarický prezident  Miguel Angel Rodriguez  (98-02) byl odsouzen k pěti letům kvůli příjmu úplatků od francouzského Alcatelu.

Několik měst v Ekvádoru muselo být evakuováno kvůli zvýšené aktivitě sopky Tungurahua.

Haitská volební komise zatím oficiálně nepotvrdí 19 západem zpochybňovaných vítězů legislativních voleb.

V Bolívii byly nalezeny další zásoby zemního plynu. Země tak má  o třetinu více této hlavní exportní komodity.

Chile, Peru, Kolumbie a Mexiko se chtějí propojit své ekonomiky v rámci Tichomořská aliance.

A ve věku 99 let zemřel argentinský spisovatel Ernesto Sabato. V Čechách vyšlo například jeho dílo Tunel.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.