Týden: Rekordní povodně v Salvadoru, Lula bude bojovat s rakovinou

Týden: Rekordní povodně v Salvadoru, Lula bude bojovat s rakovinou
Foto: OSN

Salvador se zotavuje z rekordních povodní. Bývalý prezident Lula se podrobí léčbě na rakovinu. A na jihu Chile by se mohla rozdunět doutnající sopka.

Salvador

Tropické lijáky a následné povodně, které v posledních týdnech zasáhly většinu zemí Střední Ameriky nejvíce ochromily Salvador. Prezident země Mauricio Funes prohlásil, že se jedná o nejhorší přírodní katastrofu v historii země. Naměřené srážky dosáhly dvojnásobných hodnot v porovnání s ničivým hurikánem Mitchem v roce 1998.

Během povodní zahynulo přes 30 lidí a zasaženo bylo přes 300 tisíc ze 6 milionů obyvatel. OSN by mělo obětem pomoci částkou 15 miliónů dolarů. Finanční podporu Salvadoru přislíbila i nadace Billa Clintona.

Brazílie

Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva trpí rakovinou hrtanu. Exprezidentovi je 66 let a po většinu života kouřil. Lula měl hrát významnou roli v místních volbách příští rok a spekulovalo se o tom, že by se na prezidentský post mohl vrátit v roce 2014.

Léčit se bude ve stejné klinice, kde se léčbu prodělal i jeho viceprezident Jose Alencar, jeho nástupkyně Dilma Rousseffová  a také paraguayský prezident Fernando Lugo.

Léčení by mělo trvat dva měsíce a šance na úspěšnou léčbu je přes 70 procent.

Další země

Studenti v Kolumbii protestují proti reformám, které by měly privatizovat vysoké školství.

Valné shromáždění již po dvacáté hlasovalo o ukončení embarga USA proti Kubě. Jako tradičně proti hlasovali pouze zástupci Spojených států a Izraele.

Brazílie zřídí komisi pro vyšetření zločinů diktatury, ale vojenští činitelé se díky stále platnému zákonu o amnestii nemají čeho obávat.

Nikaragujský prezident Daniel Ortega vede několik dní před volbami ve volebních průzkumech.

Šest ze čtrnácti nejnásilnějších zemí na světě je v Latinské Americe. Nejnásilnější zemí na světě má být Salvador. Násilnou smrtí zde zahyne přes 60 lidí ze 100 tisíc.

A  na jihu Chile by mohla vybuchnout sopka Hudson. Zatím jenom doutná (viz video).

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.