Guatemala zvolila prezidentem prvního generála od konce diktatury

Guatemala zvolila prezidentem prvního generála od konce diktatury

V neděli 6. listopadu 2011 byl po intenzivní a drahé půlroční kampani v druhém kole prezidentské volby zvolen prezidentem bývalý generál z dob diktatury  (1960–96)  Otto Pérez Molina. Získal 54%  hlasů a porazil tak levicového a více populistického kandidáta Manuela Baldizóna. Voliče si nakonec získal Molinův slib o zlepšení bezpečnosti před podobným slibem nováčka na politické scéně Baldizóna. Ten nabízel chudým rozšíření sociálních programů současné středo-levicové vlády, čímž získal většinovou podporu na venkově. Molinu volila většina ve velkých městech, kde kriminalita v posledních letech prudce stoupla. Druhého kola voleb se nakonec účastnilo rekordních 61 procent oprávněných voličů.

Molina je prvním generálem od konce diktatury v roce 1996, který  zemi povede.  I přestože byl generálem během nejkrvavějšího konfliktu v Latinské Americe (zemřelo zde přes 200 tisíc lidí, především indiánů) jeho přímá účast na masakrech mu nebyla nikdy prokázána. Byl důležitým vyjednavačem během rozhovorů, které skončily podepsáním mírové dohody  v roce 1996.

Z prezidentských voleb byla vyloučena populární Sandra Torres (nyní již bývalá manželka současného prezidenta Álvara Coloma). Navzdory nedávnému rozvodu jí nebylo dovoleno kandidovat. Ústava Guatemaly příbuzným prezidentů zakazuje kandidovat na tuto funkci, aby se tak předešlo možným nástupům diktatur.

Volby byly mezinárodními pozorovateli uznány jako platné, ale Organizace amerických států (OAS) upozorňuje na to, že volební systém potřebuje reformu. Hlavním problémem je podle OAS neprůhledné financování politických kampaní na které jdou peníze z příjmů narkomafie a oligarchů.

Molina bude muset dokázat, že vláda tvrdé ruky, kterou voličům slíbil, opravdu funguje. Historie Latinské Ameriky totiž ukazuje spíše opak. Například v sousedním Mexiku od té doby, co vláda začala tvrdě bojovat proti drogovým kartelům, se bezpečnost v zemi výrazně zhoršila a ani po pěti letech se nezdá, že by se konflikt mezi vládou a kartely chýlil ke konci.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.