Po zmanipulovaných volbách revolucionář Ortega opět prezidentem

Po zmanipulovaných volbách revolucionář Ortega opět prezidentem

Daniel Ortega byl v neděli již potřetí v životě zvolen prezidentem Nikaragui. Podle oficiálních výsledků získal 63% hlasů.  Jeho  Sandinovská fronta národního osvobození (FSLN) bude nově také kontrolovat Národní shromáždění, což dává Ortegovi možnost neomezeně vládnout.

Volby, kde byl značně omezen počet nezávislých pozorovatelů, byly týmem Evropské unie označeny jako netransparentní a výsledek neuznal ani nejúspěšnější kandidát opozice Fabio Gadea.  Že volby nebyly regulérní, tvrdí také také Transparency International.

Výsledek voleb vyvolal demonstrace na řadě míst země a nepokoje si vyžádaly několik obětí. Dá se ale očekávat, že protesty v nejbližších dnech utichnou a Ortega se skutečně stane prezidentem na období 2012- 2016.

Kandidatura současného prezidenta byla již počátku sporná. Nikaragujská ústava jasně říká, že prezident nemůže být zvolen na dvě po sobě jdoucí období a vylučuje také to, že by kdokoliv mohl být prezidentem více než dvakrát za život.

Kandidaturu Ortegovi umožnil Ústavní soud, který v době krátkodobé nepřítomnosti opozičních soudců rychle rozhodl o tom, že zmiňovaná část ústavy porušuje lidská práva prezidenta. Když se opoziční soudci vrátili, již se nepodařilo rozhodnutí zvrátit. Legitimně mohla být ústava změněna v Národním shromáždění, ale tam většinovou podporu Ortega neměl a změna ústavy by vyžadovala také referendum.

Předvolební průzkumy předpovídaly Ortegovi mezi 40 – 50 procenty hlasů, což by mu bývalo stačilo k tomu, aby mandát získal. Na rozdíl od řady zemí, kde je k výhře v prvním kole nutno získat 50% procent hlasů, Ortega již před posledními prezidentskými volbami prosadil snížení této hranice na 35 %. O tom, proč se volební komise nakonec dopočítaly k 63% lze pouze spekulovat.

Nový Ortega je v mnohém značně odlišný od revolučního komunistického prezidenta, kterým byl v osmdesátých letech. Zatímco na konci jeho komunistického vládnutí se země potýkala s velmi špatnou finanční situací, nyní je v zemi vidět pokrok a Nikaragua je po Panamě druhou nejrychleji rostoucí ekonomikou ve Střední Americe. Ortega již nebojuje proti kapitalistům, kteří zde mohou velmi volně podnikat, ale zároveň se spojil s Hugo Chavézem. Právě Venezuela dotuje zemi milióny dolarů ročně. Z marxisty Ortegy se též stal křesťan, který si církev získal tím, že zakázal všechny druhy potratů.

V povolebním projevu Ortega prohlásil, že země bude pokračovat v kurzu, který začal jeho nástupem do funkce v roce 2007. Prezident dokonce nehodlá ani měnit sestavení vlády. Nejen vládě, ale i médiím a dalším na vládu napojeným organizacím stále více dominuje Ortegova rodina. Nikaragua začíná žít podobnou realitou, proti které Ortega bojoval. Vysvětlení proč to tak populace nevnímá lze snad hledat v tom, že většině lidí je méně než 30 let a nenáviděná Somozova dynastie je pro ně pouze historickým pojmem.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.