Týden: Dvoje volby, zpacifikováná favela a nové divy světa

Týden: Dvoje volby, zpacifikováná favela a nové divy světa

Konaly se volby v Nikaragui a Guatemale.  Brazilská vláda získala kontrolu nad největší chudinskou čtvrtí. Jižní Amerika má dva ze sedmi divů světa. A předávaly se ceny Latin Grammy.

Nikaragua

V Nikaragui se konaly volby. Na prezidentskou funkci zde kandidoval levicový revolucionář Daniel Ortega, který byl prezidentem již v 80. letech a do funkce se vrátil v roce 2007. Již z předvolebních průzkumů bylo jasné, že volby vyhraje. Otázkou bylo, nakolik regulérní bude průběh voleb a jak dopadnou volby do Národního shromáždění, nad kterým až doposud Ortega neměl absolutní kontrolu.

Volby regulérně neproběhly. Jejich průběh kritizovali místní i zahraniční pozorovatelé. Ortega získal více hlasů než mu dávaly i ty nejpříznivější předvolební odhady. Podle oficiálních výsledků bude nově mít většinu v Národním shromáždění Ortegova strana.

Více v našem článku: Po zmanipulovaných volbách revolucionář Ortega opět prezidentem

Guatemala

Volby se konaly také v Guatemale. Po půlroční volební kampani zde byl v druhém kole zvolen prezidentem bývalý generál Otto Pérez Molina. Je prvním vojákem, který povede zemi od konce diktatury. Jeho hlavním úkolem má být zlepšení bezpečnostní situace. Země je důležitým tranzitním místem pro pašeráky drog a Guatemala se řadí mezi státy, kde umírá nejvíce lidí násilnou smrtí.

Náš článek: Guatemala zvolila prezidentem prvního generála od konce diktatury

Brazílie

V brazilském Riu de Janeiru získala kontrolu na největší chudinskou čtvrtí (100 tis. obyvatel) policie a armáda. Jedné z největších operací na domácí půdě předcházelo zadržení drogového barona, který se čtvrť snažil opustit ve falešném diplomatickém voze.  Samotné obsazení favely proběhlo bez obětí na životech.

Program pacifikace favel (v Riu je jich několik stovek) je součástí přípravy města na Mistrovství světa ve fotbale v roce 2014 a letní Olympiádu o dva roky později. Hlavním problémem po získání kontroly nad favelou  je to, aby si policie udržela důvěru obyvatel a nepřekračovala své pravomoci.

Další země

Kolumbijští vysokoškolští studenti hodlají ukončit měsíc trvající stávku poté, co jim prezident přislíbil, že odstoupí  od plánu zavést reformy, které by podle studentů znamenaly konec bezplatného školství.

Při nehodě vrtulníku zemřel mexický ministr vnitra.  Zřejmě šlo o nehodu. Při leteckém neštěstí zahynul také ministr vnitra v roce 2008.

Argentině byly nalezeny významné zásoby ropné břidlice. Její přeměna na ropu je však drahá a ekologicky problematická.

Bolívie a USA obnoví po 3 letech diplomatické vztahy. Vztahy se přerušily protože Spojené státy údajně podporovaly snahy o svržení bolivijské levicové vlády.

Amazonský prales a argentinsko-brazilské vodopády Iguazú se dostaly na seznam Sedmi přírodních divů světa.

A v USA se konal gala večer latinskoamerické hudby Latin Grammy. Nejvíce cen si odnesli Calle 13 a osobností roku se stala Shakira za  globální filantropické aktivity v oblasti vzdělání.

 

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.