Týden: Noriega v Panamě možná již před Vánocemi, Venezuelské zlato zpět doma

Týden: Noriega v Panamě možná již před Vánocemi, Venezuelské zlato zpět doma

Ex-diktátor Noriega by z Francie mohl být do Panamy vydán ještě před Vánocemi. Venezuela začala stahovat domů své zásoby zlata. A kolumbijské modelky předváděly zajímavé bio oblečení.

Panama

Francouzský soud rozhodl o tom, že bývalý panamský diktátor Manuel Noriega by se po více než dvaceti letech mohl vrátit  zpět do Panamy. K návratu je ještě potřeba souhlas francouzského premiéra.

O vydání Noriegi požádala Panama v červnu tohoto roku. Do Francie byl Noriega vydán k soudnímu procesu ze Spojených států, kde byl ve vězení již od roku 1990.

Generál Noriega vládl Panamě od začátku osmdesátých let. Někdejší šéf panamské tajné služby a spolupracovník americké CIA byl americkým spojencem ve válce proti komunismu ve Střední Americe, ale postupně podporu Spojených států ztratil. Byl nařčen ze spolupráce s kolumbijskými drogovými kartely, měl mít na svědomí vraždy oponentů a nakonec v závěru roku 1989 vyhlásil Spojeným státům válku. Po americké vojenské akci byl zatčen a později odsouzen v USA za obchod s drogami, konspiraci a vydírání.

V Panamě je proti Noriegovi vedeno vedeno šest soudních řízení, v kterých je nařčen ze zpronevěry, korupce a několika politických vražd. V nepřítomnosti byl Noriega již odsouzen k 20 letům, a tak po návratu na 76-letého diktátora čeká vězení.

Potomci obětí, se však obávají, že diktátor v cele dlouho nezůstane. Trestní zákon totiž v článku 108 osobám starším 70 let umožňuje vykonat trest v domácím vězení. Obavy poškozený panují i přesto, že zákon neumožňuje aplikovat článek o domácím vězení u osob, které  jsou odsouzeny za zločiny proti lidskosti.

Panama se za posledních dvacet let velmi změnila, a tak se Panamci v drtivé většině neobávají, že by Noriegův návrat byl nebezpečím pro tamní demokracii.

 

Venezuela

První zásoby zlatých rezerv, které prezident Hugo Chavéz nařídil převézt do Venezuely ze zahraničí, dorazily tento týden do trezorů centrální venezuelské banky BCV. Zlato přiletělo z Londýna a přísně střežená karavana se zlatem projela středem města za značného zájmu médií. Prezident Chavéz prohlásil, že zlato se vrátilo tam, odkud nemělo být nikdy odveženo.

Podle opozice je celá operace zbytečná, mimořádně nákladná a má za cíl především zvýšit popularitu prezidenta před říjnovými volbami. Někteří kritici také spekulují o tom, že hlavním důvodem přepravy zlata je to, aby v budoucnu nemohl Chavézově vládě nikdo zablokovat bohatství tak, jak se to stalo například bývalému libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu.

Podle vlády je jedním z hlavních důvodů návratu zlata ochrana země před nepříznivou ekonomickou situací v Evropě (převážná část zlata je v Londýně) a USA. Prezident nařídil návrat 85 procent všech zlatých rezerv ze zahraničí.

Argentina

Ve čtvrtek Argentině zemřel ve věku 85 let  generál z dob vojenské diktatury Antonio Bussi. I přes temnou minulost i po návratu k demokracii stále působil v politickém životě. V roce 1995 byl dokonce zvolen guvernérem provincie Tucumán.  V roce 2008 byl odsouzen za zločiny proti lidskosti. Levicový list Pagina 12 dal jeho nekrologu nadpis: Trýznitel, utlačovatel, vrah, diktátor a popravčí.

Ostatní země

Čína půjčí Venezuele další 4 miliardy dolarů. Půjčka by měla Venezuele  pomoci  mimo jiné ke zvýšení produkce ropy a stabilizaci dodávek elektrické energie. V minulosti již Čína Venezuele poskytla půjčky ve výší 32 miliard dolarů.

Enrique Peña Nieto z opoziční strany PRI se stal oficiálně kandidátem na prezidenta v Mexiku.

V Kolumbii v loňském roce bylo nášlapnou minou zmrzačeno nebo zabito 512 lidí. V počtu obětí je tak Kolumbie hned za Afghánistánem.

V Hondurasu bude otevřena vojenská námořní základna financována Spojenými státy. Má bránit pašování drog přes Karibik. Na straně Tichého oceánu stále podobná základna není.

Podle Mezinárodního měnového fondu se Panama má stát letos jednou z nejrychleji rostoucích zemí v Latinské Americe.

Brazílie po nedávné havárii ropného vrtu dočasně pozastavila americké firmě Chevron licenci na těžbu ropy.

Na Kubě mohou zemědělci nově prodávat turistickým zařízením za tržní ceny.

Na Haiti byla otevřena provizorní budova parlamentu. Původní budova byla zničena během zemětřesení v roce 2010.

A v kolumbijském městě Cali se konala ekologická módní přehlídka Biofashion. Většinu z následujících modelů, ale v obchodech asi hned tak neuvidíme.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.