Týden: Obrador opět kandidátem na prezidenta, Nový šéf FARC

Týden: Obrador opět kandidátem na prezidenta, Nový šéf FARC
Foto: AMLO

Mexická levice má kandidáta na prezidenta. FARC povede zastánce tvrdé linie. A mexické letušky krachující Mexicany nafotily kalendář.

Mexiko

Andres Manuel Lopez Obrador získal v průzkumu veřejného mínění největší podporu mezi voliči a bude tak příští rok kandidovat na křeslo mexického prezidenta za levicovou Demokratickou revoluční stranu (PRD). Jeho hlavní protikandidát, současný guvernér hlavního města Marcelo Ebrard, ihned oznámil, že výsledky průzkumu hodlá respektovat.

Obrador, též bývalý guvernér hlavního města Mexika,  na prezidenta kandidoval již před šesti lety. Tehdy podle oficiálních výsledků prohrál o méně než jedno procento hlasů. V Mexiku se po řadu týdnů konaly masové protesty žádající přepočítání hlasů, ale Nejvyšší soud nakonec potvrdil jako vítěze voleb Felipa Calderóna.

Hlavně kvůli protestům po minulých volbách je Obrador vnímán mnohem kontroverzněji než jakýkoliv jiný kandidát. V jednom z nedávných průzkumů veřejného mínění se 35% procent Mexičanů nechalo slyšet, že na Obradora  má negativní názor.

PRD je první stranou, které prezidentského kandidáta vybrala.  Za Revoluční instituční stranu (PRI) nejspíše bude kandidovat bývalý guvernér státu Mexiko Enrique Peña Nieto, který již  delší dobu vede volební průzkumy. Nejpravděpodobnější kandidátkou vládní Strany národní akce (PAN) se v tuto chvíli zdá být ekonomka a ex-ministrině Josefina Vázquezová Motová.

Prezidentská volba bude do značné míry referendem o válce proti drogovým kartelům, kterou prezident Calderón zahájil krátce po nástupu do funkce.

Kolumbie

Kolumbijští levicoví rebelové FARC si po zabití Alfonsa Cana zvolili šéfem Rodriga Londoñu Echeverryho známého pod pseudonymem Timošenko.  Zatímco ideolog Cano měl jistý zájem na politickém řešení konfliktu, Timošenko má být údajně především militarista. Některých analytici tvrdí, že vedení FARC upřednostnilo Timošenka  před lépe kvalifikovaným a více politicky smýšlejícím Ivánem Márquezem.

Timošenko  je jeden z nejméně známých členů vedení FARC.  Je mu 52 let a k rebelům se připojil již v sedmdesátých letech. Vystudoval a působil v Sovětském svazu, Jugoslávii a na Kubě.  Již léta se pohybuje na severovýchodě Kolumbie a často překračuje hranice do Venezuely, což jeho možné dopadení značně komplikuje. Má své kontakty na nejvyšších místech jak v Kolumbii, tak ve Venezuele.

Ostatní země

Venezuelský prezident vyslal do ulic Národní gardu, která má ostatním bezpečnostním složkám pomoci bojovat proti kriminalitě.

Americká ropná společnost Chevron na sebe vzala veškerou odpovědnost za nedávný únik ropy do moře nedaleko brazilského Rio de Janeira.

Haiti stále sužuje cholera. Již na ní zemřelo přes 7000 tisíc lidí. V lednu by v zemi měl začít očkovací program.

Volební komise v Nikaragui potvrdila, že strana prezidenta Daniela Ortegy bude mít v Národním shromáždění dvoutřetinovou většinu.

Manželka Manuela Zelayi, honduraského prezidenta svrženého během státního převratu v roce 2009, hodlá v příštích volbách kandidovat na prezidentskou funkci.

Odstupující guatemalský prezident Alvaro Colom dal souhlas k tomu, aby jeho předchůdce Alfonso Portillo mohl být vydán do USA, kde ho čeká soud za praní špinavých peněz.

A mexické letušky z krachující letecké společnosti Mexicana nafotily kalendář. Chtějí, aby se urychleně vyřešila situace aerolinií, které již od roku 2010 nelétají.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.