Týden: Zabit šéf FARC, Kuba otevírá trh nemovitostí

Týden: Zabit šéf FARC, Kuba otevírá trh nemovitostí

Alfonso Cano, šéf kolumbijských FARC, byl zabit. Na Kubě se bude moci „svobodně“ obchodovat s nemovitostmi. A američtí turisté si před skrytou kamerou pochvalují dovolenou v Mexiku.

Kolumbie

Kolumbijské ozbrojené složky v pátek 4. listopadu zabily v horách na jihu Kolumbie nejvyššího šéfa a hlavního ideologa rebelů marxistických Revolučních ozbrojených sil FARC Alfonse Cana. Za informaci vedoucí k jeho dopadení byla vypsána odměna 5 miliónů dolarů. Neví se, zda odměna bude vyplacena, ale kolumbijská vláda tvrdí, že ke zneškodnění šéfa FARC přispěl někdo zevnitř organizace.

Cano se k FARC připojil v sedmdesátých letech. Od 90. let působil jako hlavní ideolog partyzánů a v této roli se účastnil mnoha neúspěšných mírových rozhovorů. V roce 2008 se stal hlavní generálem organizace poté, co zemřel její spoluzakladatel generál Manuel Marulanda.

FARC v posledních letech opustilo značné množství rekrutů a organizace je pod silnou ofenzívou kolumbijské armády. I přestože se v poslední době podařilo dopadnou řadu velitelů, lze těžko očekávat velmi brzký konec konfliktu. Ozbrojenci rychle oznámili, že jejich boj bude pokračovat i po zabití hlavního šéfa.

Rebelové jsou v současnosti financováni především z obchodu z drogami, vydírání a únosů. Počet jejich bojovníků v posledních letech klesl z odhadovaných 20 tisíc na méně než 10 tisíc.

Kuba

Na Kubě má být tento měsíc otevřen trh s nemovitostmi.  Poprvé od revoluce v roce 1959 se budou moci prodávající a kupující dohodnout na ceně nemovitosti. Součástí nových opatření je také  řada omezení.  Koupit byt nebo dům budou moci pouze ti, kdož mají na Kubě trvalé bydliště a počet nemovitostí bude limitován maximálně na dvě – podobně jako u nás za socialismu byt a chata. Hlavním přínosem pro vládu je to, že jak kupující tak prodávající platí vládě daň ve výši 4%. Nové nařízení se samozřejmě nijak nově nestaví k nemovitostem zabaveným během komunistické revoluce.

Mezi obyvateli panují obavy z toho, jak Centrální banka bude posuzovat původ peněz na tu transakci. Koupi je nutno realizovat vložením peněz do banky a ta pak může rozhodnout o legálnosti nebo nelegálnosti peněz použitých na koupi.

Disidentka Yoani Sánchez také spekuluje o tom, že opatření by mohlo posílit emigraci. Lidé prý budou mít možnost prodat nemovitost, získat finanční prostředky a poté emigrovat.

Nový zákon (Decreto-Ley 288) vstupuje v platnost  10. listopadu a o jeho dopadu na společnost se asi bude možné přesvědčit až několik měsíců poté.

Ostatní země

V Guatemale se v neděli konalo druhé kolo prezidentské volby. Ve volbách zvítězí buď pravicový generál  Otto Pérez Molina nebo levicový Manuel  Baldizónem.  Překvapivá byla malá volební účast v prvních hodinách volby.

Volby se v neděli konaly také v Nikaragui. Prezidentem by zde měl být podle volebních předpovědí  znovu zvolen hned v první kole Daniel Ortega. Sleduje se hlavně to, zda volby proběhnou bez podvodů.

V Hondurasu byla (podobně jako v Mexiku) do ulic problémových míst poslána na pomoc zkorumpované a neefektivní policii armáda.  Stalo se tak poté, co prezident propustil několik policejních šéfů kvůli tomu, že nechali z vězení propustit policisty obžalované z vraždy.

Bývalý guatemalský diktátor Oscar Mejia Victores nebude kvůli špatnému zdravotnímu stavu souzen za genocidu.

Gustavo Petro, bývalý partyzán ze skupiny M-19 (odzbrojila v roce 90. letech) byl zvolen primátorem kolumbijské Bogoty.

Mírového pochodu za bezplatné školství se v chilském Santiagu účastnily tisíce lidí. Pochod se obešel bez incidentů.

A Mexiko má novou reklamní kampaň, ve které se formou skrytých kamer v taxících snaží přesvědčit Američany o tom, že je to bezpečná země. Vcelku vtipnou parodii na reklamu můžete vidět zde:

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.