Týden: Výjimečný stav v Peru, Noriega v Panamě

Týden: Výjimečný stav v Peru, Noriega v Panamě

Na severu Peru byl vyhlášen výjimečný stav. Diktátor Manuel Noriega je po dvaceti letech zpět v Panamě.  A vedoucí kandidát na mexického prezidenta si nevzpomněl na jedinou knihu, kterou přečetl.

Peru

Peruánský prezident Ollanta Humala vyhlásil v severním regionu země Cajamarca výjimečný stav na následujících 60 dní. K opatření se rozhodl poté, co během protestů proti stavbě dolu na zlato bylo zraněno několik desítek lidí.

V průběhu několika minulých týdnů paralyzovali protesty region. Během generální stávky byly uzavřeny školy, zablokovány silnice a letiště.

Obří důl Conga v hodnotě 4,8 miliardy dolarů má v oblasti stavět americká společnost Newmont. Důl má být dokončen v roce 2015 a byl by největším zlatým dolem v Latinské Americe. Má zde být zaměstnáno několik tisíc pracovníků.

Proti stavbě dolu jsou hlavně místní obyvatelé, kterým se nelíbí negativní vliv dolu na životní prostředí. Stavbou by byly zničeny horské laguny, kde jsou zásoby pitné vody. Farmáři se zase obávají znečistění půdy.

Před počátkem stavby dolu byla sice vypracována ekologická studie, tu však před několika týdny označil odstupující peruánský ministr životního prostředí za nedostatečnou.

Levicový prezident Humala se podobně jako jeho kolegové Morales v Bolívii nebo Correa v Ekvádoru ocitl v opozici proti hnutí, jemuž do značné míry vděčí za zvolení do funkce.

Panama

V neděli večer dorazil do Panamy Manuel Noriega. Z letiště byl převezen rovnou do věznice. Do rodné země byl 77-letý generál vydán z Francie, kde byl odsouzen za praní špinavých peněz. Ve Francii a předtím ve Spojených státech si bývalý diktátor odseděl již přes 20 let.

V Panamě by Noriega odsouzen v nepřítomnosti a další soudy ho čekají. Ve vězení by měl být Noriega až do konce života. Spekuluje se ale o tom, že by kvůli svému věku mohl pykat v domácím vězení.

 

Další země

Jedna z hlavních protagonistek studentských protestů v Chile komunistka Camila Vallejová nebyla znovuzvolena presidentkou studentské unie. Unii nově povede Gabriel Boric z hnutí Creando Izquierda (Vytváříme levici).

Kubu na jaře navštíví papež. Naposledy byl na návštěvě země papež Jan Pavel II v roce 1998.

V ekvádorském národním parku Yasuní se ropa – alespoň zatím – těžit nebude. Od dárcovských zemí se podařilo vybrat 100 miliónů dolarů. Pokud se vybere v následujícím desetiletí dalších 350 miliónů dolarů, ropa by měla zůstat pod zemí navždy.

Britské plány na vytvoření přírodní rezervace v okolí Falklandských ostrovů by mohly vést ke zvýšení napětí mezi Británií a Argentinou. Argentinu v nároku na ostrovy před nedávnem podpořily všechny země Latinské Ameriky.

Počet emigrantů zadržených při nelegálním překračování hranici mezi USA a Mexikem klesl na nejnižší úroveň od 70. let. Ve roce 2011 bylo zadrženo přibližně 300 tisíc imigrantů.  Nejvíce zadržených – 1,6 miliónu – bylo zaznamenáno v roce 2001.

Chilští komunisté požadují exhumaci a vyšetření smrti chilského básníka Pabla Nerudy. Levicový básník a politik zemřel několik dní po Pinochetově převratu. Oficiálně byla příčinou smrti rakovina, ale chilští komunisté si myslí, že byl otráven.

A vedoucí mexický kandidát na prezidenta  se ztrapnil tím, že na veletrhu knihu nedokázal pojmenovat ani jednu knihu, kterou přečetl.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.