Kdo vyhraje volby ve Venezuele?

Kdo vyhraje volby ve Venezuele?

Socialista Hugo Chávez vládne Venezuele již téměř 14 let. Letos poprvé se opozici podařilo sjednotit a vydržet v jednotě až do voleb, a tak o víkendu má opoziční kandidát Henrique Capriles (profil) reálnou šanci získat podporu většiny voličů.

Dobré a špatné

Na rozdíl od toho, co si řada lidí mimo Venezuelu myslí, není Chávez rozhodně všemi nenáviděnou osobností. Pro mnoho lidí, zvláště těch chudších, se řada věcí ve Venezule zlepšila. Ceny potravin i nájmů jsou stabilní, na vysoké školy mohou i mladí lidé, kteří si to dříve nemohli dovolit a chudých neustále ubývá. Postavilo se i několik sídlišť – i když zdaleka ne tolik, kolik jich Chávez slíbil. Dokonce i Capriles nakonec prohlásil, že nehodlá rušit, nýbrž zlepšit řadu sociálních a socialistických programů, které pravice ráda kritizuje. Venezuele se letos také podařilo stát se členem jednotného trhu Jižní Ameriky Merosur.

Negativ je v zemi ale také dost. Vzrostla kriminalita a hlavní město Caracas patří statisticky k nejnebezpečnějším místům Latinské Ameriky. Znárodněno bylo mnoho firem a zkrachovalo několik bank. Měna bolívar se na černém trhu prodává za poloviční cenu a uložit si do banky dolary lidé nemohou. Benzín je sice vpodstatě zadarmo, ale na nová auta existují pořadníky. Nedostatek zboží a devizový příslib a výstavba paneláků velmi připomíná východoevropský socialsmus 80. let.

(Ne)svoboda médií

Diktatura ve Venezuele není, ale není zde ani demokracie. Nejvíce je to patrno v médiích. Nejhlasitější opoziční média přišla o licenci (RCTV například) a ostatní se rozhodla svou kritiku vůči Chávezovi značně moderovat (Televen) a některé bývalé opoziční stanice jsou dnes považovány dokonce za prochavézovské (Venevisión).

Všechna média musí dát prostor k proslovům, kdykoliv o to vláda požádá. Na obrazovce všech kanálů je tak několik hodin týdně vidět Chávez s nekonečnými a opakujícími se proslovy. Přestože opozice není tak hlasitá, prostor ke kritice zde je. Kromě opozičního kanálu Globovisión se vede bouřlivá debata v na Facebooku, Twitteru a Youtube. Volný přístup k internetu ve Venezuele na rozdíl třeba od Kuby existuje.

Kritické video: Chávez: je Robin Hood naruby

Polarizace společnosti

Polarizace společnosti společnosti se zdá být opravdu extrémní, ale v soukromí není pro Venezuelany hlavní jestli vládne socialista nebo kapitalista, pokud se jim bude dařit dobře.

Smutným příkladem přeceňovaného napětí mezi socialisty a opozicí může být i následující video. Proti sobě stojí příznivci Caprilese a Cháveze, ale situace není nijak zvlášť napjatá. Lidé volně přecházejí z jedné strany na druhou a baví se s politickými protivníky. Asi v polovině videa někdo začne střílet a všichni se snaží utéct. (při střelbě zahynuli tři příznivci Caprilese)

Chávez se během kampaně snaží démonizovat Caprilese (je pouze loutkou buržoazie, kapitalistů a USA) a zároveň slibuje, že v další volebním období už opravdu splní to, co dříve slíbil (postavit více domů, snížit kriminalitu atd.).

Volební lístek

Volební lístek

Předvolební odhady

Těžko odhadovat, zda jsou voliči ochotni dát Chávezovi dalších šest let a prodloužit jeho vládu na dvacet let. Pravdou ale je, že tak nízkou podporu jako dnes Chávez ještě nikdy neměl. Pokud Capriles vyhraje. bude to nejspíš o jednotky hlasů. Volebním průzkumům se moc věřit nedá, protože jsou zpravidla zmanipulovány na jednu nebo druhou stranu a je v nich nezvykle vysoké zastoupení nerozhodnutých voličů, kteří tazatelům z mnoha důvodů lžou.

Volby zcela jistě neproběhnou bez machinací a podvodů. Volební podvody a nekalé praktiky jsou v Latinské Americe bohužel stále standardem a nejinak tomu je i ve Venezuele. Jeden z volebních triků už na veřejnost pronikl. Volební listina (viz foto) obsahuje fotky kandidátů, které jednotlivé strany (je jich téměř 40) nominovaly. Pár malých a nevýznamných stran nakonec Caprilese nepodpoří, a tak pokud volič zaškrtne první Caprilesovu fotku zleva nahoře nedostane hlas Capriles, ale buďto téměř neznámá kandidátka nebo bude hlas považován za neplatný.

Kuba a spol.

Výsledek voleb nepochybně ovlivní další vývoj v Latinské Americe a v zemích ALBA. V případě výhry opozičního kandidáty by nejvýznamněji  změnu pocítila Kuba, která je na Venezuele do velké míry ekonomicky závislá. Capriles už oznámil, že jeho prioritou je pomáhat doma a ne v zahraničí.

Již v neděli

Venezuela může v neděli 7. listopadu změnit směr, kterým se bude v budoucnu ubírat, ale ve hře je příliš mnoho proměnných na to, aby se dalo s jistotou cokoliv předpovědět. Sledovat volby můžete například na satelitu a kabelu prostřednictvím kanálu teleSur nebo na webu Globovisión. Výsledky bude uveřejňovat CNE na svých stránkách.

Vizuální Porovnání

Capriles a Chávez: uzavření kampaně v Caracasu  –  Avenida Bolivar

Capriles a Chávez: Reklamní spoty

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.