Profil: Henrique Capriles Radonski – Kandidát opozice na prezidenta Venezuely

Profil: Henrique Capriles Radonski  – Kandidát opozice na prezidenta Venezuely

Henrique Capriles Radonski je prvním prezidentským kandidátem, který má reálnou šanci vystřídat současného prezidenta Huga Chavéze vládnoucího Venezuele  již 13 let.

Capriles se narodil v hlavním venezuelském městě Caracas v roce 1972. Rodiče jeho matky (Radonski) přišli do Venezuely z Varšavy, odkud kvůli židovskému původu museli utéct před nacisty. Otcova strana rodiny (Carpriles) pochází z ostrova Curaçao. Obě rodiny patří mezi nejbohatší rodiny ve Venezuele. Jeho příbuzní jsou vlastníky řady venezuelských média a sítě kin. Jedním z médií, které příbuzní prezidentského kandidáta vlastní je největší deník v zemi Últimas Noticias.

Henrique Capriles Radonski

Henrique Capriles Radonski

Caprilesova matka je židovka, ale Capriles byl vychován jako katolík a tvrdí, že při hledání cesty k bohu ho nejvíce ovlivnil pobyt ve vězení, kde -předtím než byl zproštěn viny- strávil 4 měsíce.

Capriles vystudoval právo na Katolické univerzitě Andrése Bella v Caracasu a v roce 1994 se stal právníkem. Do roku 1997 se specializoval v obchodním právu a absolvoval několik zahraničních studijních a pracovních pobytů v USA a v Evropě. Po studiích pracoval v různých právních kancelářích a pro firmy vlastněné rodinou jeho matky.

Henrique Capriles tvrdí, že politikem chtěl být  již od dětství. Naplno do politiky vstoupil ale  až v roce 1998, kdy se objevuje na kandidátce křesťansko-demokratické strany COPEI a je zvolen do Poslanecké sněmovny venezuelského parlamentu. V 27 letech se dokonce stává nejmladším předsedou Poslanecké sněmovny v historii země.  Po ústavních změnách, které iniciuje Chavéz je dvoukomorový systém v roce 2000 zrušen a tím končí i Caprilesův poslanecký mandát.

V roce 2000 Capriles spoluzakládá středo-pravicovou stranu Primero Justicia a je za ní zvolen starostou jedné z částí hlavního města Caracas.

V roce 2002 během pokusu o státní převrat je protestujícími občany obklíčena ambasáda Kuby, která se nachází v městské části, kde je Capriles starostou. Během protestů je ambasáda odpojena od elektřiny, jsou ničena auta před ambasádou a dav požaduje revizi ambasády. Aby se situace nevyhrotila jde Capriles vyjednávat s kubánským velvyslancem (viz. následující video).

Poté co je pokus o státní převrat zmařen je Capriles obviněn chavisty z nerespektování mezinárodního práva a na čtyři měsíce uvězněn. Po propuštění z vězení je Capriles znovu obviněn, ale soud opakovaně rozhoduje o jeho nevině.

V roce 2004 je Capriles téměř 80 procenty hlasů znovu zvolen starostou městské části Baruta. Během jeho mandátu se podařilo o desítky procent snížit trestnou činnost, opravit většinu silnic a vytvořit síť bezplatných klik, které měsíčně navštíví až 100 tisíc lidí.

V listopadu 2008 je Capriles zvolen guvernérem státu Miranda poté, co se mu podaří porazit stávajícího guvernéra a jednoho z vůdců socialistické revoluce Diosdada Cabella. Capriles je jedním z mála opozičních guvernérů a i přesto, že mu centrální levicová vláda roli guvernára ztěžuje (blokuje peníze z rozpočtu apod.), daří se mu zlepšovat situaci ve státě Miranda a jeho popularita stoupá a začíná se o něm hovořit jako o možném  prezidentském kandidátovi ve volbách v roce 2012.

V únoru 2012 Capriles vyhrává primárky opozičních stran a stává se jejich společným kandidátem. V červnu 2012 se vzdává guvernérského mandátu, aby mohl kandidovat v říjnových prezidentských volbách.

Capriles je momentálně svobodný, ale rád by si brzy založil rodinu. V minulosti byly jeho přítelkyněmi herečky, modelky a moderátorky jako Erika De La Vega, Grecia Colmenaresová, Jeannete Rodriguezová a Shannon De Limová.

Naposledy si Capriles podal ruku s Chavézem v roce 2010.

A jaký je Capriles v civilu? Trochu napoví video z show Luise Chatainga, kde ho vyzpovídává i jeho bývalá přítelkyně Erika De La Vega.

Odkazy:

Oficiální video-biografie:

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.