Argentina

Argentina je po Brazílii nejrozlehlejší zemí kontinentu. Na jihu můžete obdivovat obrovské ledovce, na severozápadě prozkoumávat vyprahlou kovbojskou krajinu a na hranici s Brazílií žasnout nad mohutnými vodopády Igacú. Hlavní město Buenos Aires je bezpochyby nejsofistikovanějším městem Jižní Ameriky.

Reportáž

Základní údaje

Počet obyvatel v roce 2009: 40,1 milionů (dle OSN)
Rozloha: 2,79 mil km² /dle OSN/ (odpovídá více než polovině území současné EU)
Hraniční státy: Chile, Uruguay, Paraguay, Bolívie
Hlavní a nejlidnatější město: Buenos Aires (3 miliony obyvatel)
Další významná města:

Vlajka Argentiny

Vlajka Argentiny

Politická orientace na počátku roku 2010: levicová
Hlava státu: prezidentka Cristina Fernández od roku 2007 (její manžel Néstor Kirchner předtím od 2003) (Presidencia)
Legislativa: Dvoukomorový kongres (Congreso)

Měna: Argentinské peso ($, ARS) 1ARS = 4,7 Kč (17.1.2010)
HDP (PPP) na osobu v roce 2008: US$ 14 408 (dle IMF)
Procento obyvatel žijící pod hranicí chudoby (méně než 2 dolary denně): 11,3 (dle UNDP 2009)

Bezpečnost

Argentina patří k bezpečnějším zemím v rámci Latinské Ameriky. Zvláště bezpečnou je Patagonie. Ve větších městech, zvláště třeba v Buenos Aires, jsou určité zóny, které zrovna bezpečné nejsou.

Víza

Pro návštěvu do 90 dní není pro občany EU třeba víza. K získání dalších 90 dnů stačí vycestovat za hranice Argentiny. ČR má ambasádu v Buenos Aires. Argentina také má svou ambasádu v ČR.

Historie v kostce

13 – 9 tis př. n. l: první obyvatelé na území argentinské Patagonie. (např. jeskyní malby nedaleko města El Calafate v jeskyni Cueva de la Manos)
5 tis př. n. l: Kultura Yagán na území Ohňové země. K dopravě používají kánoe a i přes drsné klimatické podmínky nemají oblečení. (většina příslušníků tohoto národa vymře po styku s Evropany).
1480 n.l: Inkové dobývají severozápad dnešní Argentiny
1516: Španělský mořeplavec Juan Díaz de Solís se snaží objevit cestu k Tichému oceánu plavením se po řece Rio de la Plata (Stříbrná řeka).
1536: Dobyvatel Pedro de Mendoza Rio de la Plata zakládá přístav Puerto de Nuestra Señora Santa María del Buen Aire, dnešní Buenos Aires. Většina vojáků město později opustí a usídlí se v městě Asunción (dnešní Paraguay)
1607: Jezuité zakládají misie na severovýchodě země a po následujících 160 let šíří křesťanskou víry mezi domorodými obyvateli. Jsou věrni více svým ideálům než španělskému monarchovi, a tak jsou v roce 1767 vykázáni.
1613: V Cordobě je založena nejstarší univerzita v Argentině
1776: Španělsko ustavuje Buenos Aires hlavním městem nového místokrálovství Rio de la Plata (území dnešních států Argentina, Paraguay, Uruguay a část Bolívie)
1806: Na Buenos Aires útočí Britové. Město se ubrání bez pomoci Španělska, což pomůže posílit ideu nezávislosti na monarchii
1810: Květnová revoluce v Buenos Aires začíná proces, který vrcholí vyhlášením nezávislosti Argentiny (Provincias Unidas del Río de la Plata) v roce 1816
1811: Paraguay vyhlašuje nezávislost jak na Španělsku, čímž se odděluje také od vznikající Argentiny
1828: Vznikem Uruguaye končí válka mezi Buenos Aires a Brazílií vedená od roku 1825
1829: Juan Manuel de Rosas se stává hlavou státu. Argentině vládne, většinou času jako diktátor, až do roku 1852
1833: Britové po letech získávají kontrolu nad Falklandskými ostrovy
1862: Prezidentem, konečně sjednocené Argentiny, je zvolen Bartolomé Mitre. Staví železnici, organizuje armádu a zakládá argentinskou poštu
1865: Válka v níž se spojily Argentina, Brazílie a Uruguay (Triple Alianza) proti Paraguayi. Konflikt končí výhrou spojenců. Paraguay ztrácí značnou část svého území. Oběti na životech přes 400 tis., většina obětí jsou Paraguayci.
1868: Během vlády prezidenta Dominga Faustina Sarmienta je země modernizována. Začíná vlna evropské imigrace
1880: Generál Julio Argentino Roca sjednocuje území po takzvané Kampani v poušti. Během “pacifikace” přišly o život tisíce indiánů. Dodnes nemají Argentinci na toto období jednotný názor.
1943: Vojenský převrat instaluje vládu nakloněnou fašistické ose
1946: Juan Perón, po boku s Evou Perónovou, je zvolen prezidentem. Pro jedny je Peron bojovníkem za sociální spravedlnost (snažil se vymýtit chudobu a zlepšit pracovní podmíny), pro druhé diktátor a fašista (věznil opoziční politiky, zrušil opoziční tisk, poskytl azyl řadě prominentních nacistů…).
1952: Ve věku 33 let umírá Eva Peronová
1955: Peron, oslaben smrtí manželky a zhoršující se ekonomickou situací, je svržen během vojenského převratu. Exil nachází ve Frankově Španělsku. Po následujících téměř 20 let se střidají civilní vády a diktatury.
1967: V Bolívii umírá Ernesto Guevara “Che”, vedle Evity a Maradony asi nejznámější Argentinec
1973: Peron se vrací z exilu a vládne až do své smrti. Rozdělenou a nestabilní Argentinu zanechává pod kontrolou své nezkušené manželky
1976: Generál Jorge Videla organizuje úspěšný státní převrat. Během diktatury, která trvá do roku 1983 “zmizí” přes 30 tisíc osob.
1982: Ekonomická situace je špatná. Ve víře, že je nutno posílit národní sebevědomí napadne Argentina Falklandské ostrovy. Válku s Velkou Británií po 74 dnech prohrává.
1983: Prezidentem je demokraticky zvolen Raúl Alfonsín
1989: Carlos Menem je zvolen prezidentem. Prezidentský palác opouští v roce 1999.
2001: Finanční krize
2003: Néstor Kirchner je zvolen prezidentem. Během jeho vlády se situace v zemi stabilizuje. V prezidentském křesle ho následuje od roku 2007 jeho manželka Cristina Fernandéz de Kirchner

Důležitá média

Televize:
El Trece (zprávy Telenoche), Telefe (zprávy Telefe Noticias), TV PúblicaAmérica TV, Canal 9

Rozhlas:
Radio Nacional, Radio Continental, Radio Splendid, Radio Belgrano, Radio Mitre, Radio El Mundo, Radio Rivadavia

Deníky:
Clarín (největší deník v zemi, politicky ve středu), La Nación (pravicový), Página 12 (levicový), Ambito Financiero (finanční), Buenos Aires Herald (anglický nezávislý)
Týdeníky: Perfil, Noticias

Aerolinky:

Největší domácí leteckou společností jsou Aerolíneas Argentinas (po neúspěšné privatizaci je kontroluje stát). Dalšími aerolinkami jsou: LAN Argentina. Řadu míst v Patagonii obsluhuje státní vojenská linka LADE.

Voda

Vodu z kohoutku lze pít téměř všude bez problémů.

Elektrická síť

Zásuvka v Argentině

Většina země má v elektrické síti, podobně jako EU, 220V. Zásuvky v Argentině jsou ale jiné než ve většině zemí Jižní Ameriky (takzvaný italský typ viz. obrázek).

Mobilní sítě:

Hlavními operátory jsou domácí Movistar (největší), a Claro a Personal.

Zajímavosti:

Další zdroje:

Online:
Encyklopedie českého MZV, Kniha faktů CIA

Offline zdroje:

Fotografie

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.