Chile

Chile je považováno ze nejvyspělejší zemi Latinské Ameriky. Na severu země se rozprostírá nejsušší poušť na světě Atacama, zatímco na jihu v Patagonii na jezerech plují ledové kry. Na východě země tvoří hranici s Argentinou Andské pohoří, které je na jihu protkáno azurovými jezery a zasněženými vrcholky sopek. Není tedy divu, že Chile  je rájem pro outdoorovou turistiku během všech čtyř ročních období.

Reportáž

Základní údaje

Počet obyvatel v roce 2009: 17 milionů (dle OSN)
Rozloha: 756 102 km² /dle OSN/ (přibližně odpovídá území Turecka)
Hraniční státy: Peru, Bolívie, Argentina
Hlavní a nejlidnatější město: Santiago de Chile (5,4 milionu obyvatel)
Další významná města:

Vlajka Chile

Vlajka Chile

Politická orientace na počátku roku 2010: pravicová
Hlava státu: prezident Sebastián Piñera od roku 2010 (Gobierno)
Legislativa: Dvoukomorový Kongres (Congreso Nacional)

Měna: Chilské peso ($, CLP) 1000 CLP = 36,9 Kč
HDP (PPP) na osobu v roce 2008: US$ 14 529 (dle IMF)
Procento obyvatel žijící pod hranicí chudoby (méně než 2 dolary denně): 2.4 (dle UNDP 2009)

Bezpečnost

Chile je nejbezpečnější zemí Latinské Ameriky. Policie není zkorumpovaná a Chilané jsou na to velmi hrdí. Je třeba si dávat pozor na kapsáře v přeplněném metru. Při řízení auta v zácpě je třeba mít se na pozoru před zloději, kteří by vám mohli rozbít okno a ukrást cennosti ze sedadla. Obecně platí, že kriminalita je nižší mimo velká města a jih (Patagonie) je bezpečnější než sever.

Chile sice často postihují zemětřesení, ale vzhledem ke kvalitě staveb a dodržování stavebních norem není riziko pobytu zde větší než třeba v americkém San Francisku.

Víza

Pro vstup na 90 dní jako turista nepotřebuje občan EU vízum. Po 90 dnech je možno vízum prodloužit za cenu asi 100 dolarů nebo se vypravit do Argentiny a získat po návratu dalších 90 dnů. V Chile má ČR ambasádu v Santiagu. Chile má ambasádu v Praze.

Historie v kostce

12 – 33 tis. př.n.l: první známky o životě na území dnešního Chile
konec 15. století: V bitvě u řeky Maule zastavují chilští Mapučové rozmach říše Inků na jih
1520: Fernão de Magalhães objevuje průliv, který dnes nese jeho jméno. Je prvním Evropanem, který spatřil území dnešního Chile.
1535: Diego de Almagro vede první výpravu španělských dobyvatelů z Peru na území dnešního Chile. Almagro přesvědčen o chudosti Chile se vrací do Peru.
1540: Pedro de Valdivia organizuje druhou výpravu do Chile. Zakládá hlavní město a stává se prvním guvernérem Chile. Valdivia umírá během bitvy s domorodými Mapuči v roce 1553.
1703: Na ostrově Juan Fernandéz je vysazen Skot Alexander Selkirk. Jeho příběh se stane inspirací pro knihu Robinson Crusoe.
1810: Je jmenována první národní chunta. Její jmenování je považováno za první krok k nezávislosti Chile.
1818: José de San Martín a Bernardo O’Higgins překračují Andy a v Bitvě v údolí Maipú porážejí realisty. Tím je potvrzena samostatnost Chile a O’Higgins se stává první hlavou státu.
1860: Francouz Orelie-Antoine de Tounens se prohlašuje králem Mapučů. Jeho “korunovace” se stane záminkou k tomu, aby území odbojného národa, jenž Španělé nikdy nepokořili, bylo formálně připojeno k Chile.
1879-1884: V Tichomořské válce (kvůli nitronatritu) poráží Chile Bolívii a Peru. Chile znásobuje své území. Bolívie zůstává bez přístupu k moři a Peru ztrácí jižní provincie.
1888: K území Chile je připojen Velikonoční ostrov (Rapa Nui).
1891: Spor mezi prezidentem a Kongresem označovaný jako Revoluce 1891 si vyžádá více než 5000-10000 obětí. Vyhrává Kongres. Prezident Balmaceda páchá sebevraždu.
1945: Básnířka Gabriela Mistralová je první ženou z Latinské Ameriky, která získává Nobelovu cenu
1968: Na popud chilského krajana Milana Platovského vypravuje prezident Eduardo Frei Montalva letoun, který z evropských uprchlických táborů přepravuje do Chile československé emigranty. (Většina jich později před nástupem Allendeho odchází do USA)
1970: Salvador Allende se stává prvním demokraticky zvoleným marxistickým prezidentem. Český emigrant z roku 1968 Milič Sklenář neunáší skutečnost, že by měl znovu zažívat komunismus a upaluje se.
1973: Po měsících chaosu, pouličního násilí a nestabilní politické situace se koná (s podporou USA) vojenský převrat. Prezident Allende páchá sebevraždu (je zavražděn?) a tisíce stoupenců levicového režimu jsou zavražděni nebo odvezeni do koncentračních táborů. Začíná tuhá diktatura generála Augusta Pinicheta, ale také ekonomický růst země, díky kterému se Chile stává jednou z nejrozvinutějších zemí kontinentu.
1989: Konají se první svobodné volby od roku 1970 a Patricio Aylwin kandidát opozice, kterou forumuje 17 politických stran (La Concetración), se stává prezidentem.
2003: Chile je první zemí Jižní Ameriky, která podepisuje dohodu o volném obchodu s USA.
2010: Po dvaceti letech končí vláda La Concentración a je zvolen pravicový prezident Sebastián Piñera.

Důležitá média

Televize:
TVN (veřejnoprávní stanice. Má zpravodajský kanál a vysílá do zahraničí), Chilevisión (televize, kterou vlastnil současný prezident), Mega, UCVUCTV 13 (konzervativní kanál vlastněný katolickou univerzitou), CNN Chile, La Red, Telecanal

Rozhlas:
Radio Cooperativa (zpočátku podporovala převrat, ale později se postavila proti Pinochetovi), Radio AgriculturaADN.

Deníky:
Mercurio (pravicový konzervativní), La Tercera (pravicový umírněný), La Nación (státem vlastněný deník, jehož budoucnost je nejistá). El Sur je vydáván na jihu země ve městě Concepción. Slušný je také první čistě internetový deník El Mostrador.

Týdeníky:
Capital, Caras, Cosas, Punto Final

Aerolinky:

Největší domácí leteckou společností je LAN, která zde má svou světovou základnu. Druhou největší společností v zemi je Sky Airline, která provozuje především domácí lety. Na sever země létají také PAL Airlines.

Voda

Vodu z kohoutku lze pít téměř všude bez problémů.

Elektrická síť

Zásuvka v Chile

Zásuvka v Chile

Většina země má v elektrické síti, podobně jako EU, 220V. Zásuvky v Chile jsou ale jiné než ve většině zemí Jižní Ameriky (viz. obrázek).

Mobilní sítě:

Hlavními operátory jsou domácí Entel (největší), Movistar a Claro (nejmladší operátor v zemi).

Zajímavosti:

  • Současný prezident Sebastian Piñera (bývalý vlastní LANu) je jeden z nejbohatších lidí v Latinské Americe
  • Rozvod je v katolickém Chile legální teprve od roku 2004

Další zdroje:

Online:
Encyklopedie českého MZV, Kniha faktů CIA

Offline zdroje:
Historie Ilustrada de Chile, Walterio Millar.

Fotografie

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.