Ekvádor

Relativně malý rozlohou, ale s mnoha cestovatelskými možnostmi takový je Ekvádor. Celoročně si zde můžete užít pláží, výletů do džungle i výstupů k zasněženým vrcholkům mnoha vulkánů.

Mapa Ekvádoru

Mapa Ekvádoru

Obsah:

Reportáž

Základní údaje

Počet obyvatel v roce 2009: 14,1 milionů (dle OSN)
Rozloha: 256 369 km² /dle OSN/ (přibližně velikost Rumunska)
Hraniční státy: Kolumbie, Peru
Hlavní a nejlidnatější město: hlavní město Quito (1,8 milionu obyvatel), Guayaquil (2 miliony)
Další významná města: Cuenca (483 tis.), Loja (turistické městečko na jihu země), Otavalo (město s jedním nejvýznamnějších trhů v Jižní Americe)

Vlajka Ekvádoru

Vlajka Ekvádoru

Politická orientace na počátku roku 2010: levicová
Hlava státu: prezident Rafael Correa od roku 2007 (Presidencia)
Legislativa: Jednokomorové Národní shromáždění (Asamblea Nacional)

Měna: Americký dolar (USD, $)
HDP (PPP) na osobu v roce 2008: US$ 7 786 (dle IMF)
Procento obyvatel žijící pod hranicí chudoby (méně než 2 dolary denně): 12,8 (dle UNDP 2009)

Bezpečnost

V roce 2009 se bezpečnostní situace zhoršila a vláda koncem roku 2009 přijala speciální opatření na kontrolu kriminality. Únosy a expres únosy se staly poměrně běžnými, i když většinou jsou orientovány na domácí obyvatele. Největší města (Quito a Guayaquil) nejsou zvláště po setmění a ve většině oblastí příliš bezpečná. Stejně tak se nepovažuje za bezpečnou hranice s Kolumbií, kvůli aktivitám kolumbijských rebelů a narkotrafikantů.

Krádeže zavazadel v meziměstských a kapsářství v městských autobusech jsou problémem. Doporučuje se cestovat s lepšími společnostmi, které nemají tolik zastávek a nedávat příruční zavazadlo mimo dohled (pod sedačku apod.).

Zločinecké bandy používají k okradení celou řadu triků, které v první řadě odvedou pozornost (postříkají vás kečupem, nastraží na zem “ztracenou” 20 dolarovou bankovku, zorganizují bitku mezi dětmi atd. atp.). Nejlepší obranou je ignorovat tyto nástrahy. Většina kriminálníků má střelnou zbraň, a tak se doporučuje v případě přepadení odevzdat vše co máte (proto je lepší moc hotovosti a cenností sebou nenosit).

Víza

Vízum není por občany ČR potřeba. Bez víza se můžete na území zdržovat 90 dní v jednom kalendářním roce. Je důležité vědět, že po 90 dnech nelze zemi opustit a získat dalších 90 dní. Prodloužení na dalších 30 dnů lze v Quitu pořídit bez větších problémů.

Ambasádu ČR v Ekvádoru nemá, zastupuje ji ambasáda v Kolumbii. V Ekvádoru má ČR dva honorární konzuláty v Quitu a Guayaquilu.

Ekvádor ambasádu v ČR nemá. Nejbližší ambasády jsou ve Vídni nebo Berlíně. (kontakty)

Historie v kostce

12000 př. n. l: První známky osídlení na současném území Ekvádoru
3900-1900 př. n. l.: Doklady o společnosti zabývající se zemědělstvím
1500 př. n. l: Impérium Inca expanduje na sever do oblasti dnešního Ekvádoru
1532: Španělský dobyvatel Francisco Pizzaro přijíždí do Ekvádoru. O rok později Španělé zajímají krále Inků Atahulpu a po obdržení výkupného ho zabíjejí. To prakticky znamená konec impéria Inka.
1563: Quito je povýšeno na město Královského dvora
1810: Quito poprvé a dočasně vládne nešpanělská vláda
1822: Generál Sucre v bitvě u sopky Pichincha poráží španělské vojsko a Quito se připojuje ke Kolumbijské republice
1830: Ekvádor se odděluje od Velké Kolumbie a stává se samostatným státem
1858: Peru okupuje pobřezí Ekvádoru
1859: Po tragických jednáních o státním dluhu vznikají čtyři samostatné regiony. Část území okupuje Peru. Země je na pokraji rozpadu. Po nástupu prezidenta García Morena se v roce 1960 situace opět stabilizuje a končí konflikt s Peru.
1863: Válka s Columbií, kterou Ekvádor prohraje, ale je dohodnuto, že předválečná hranice bude zachována.
1941-1942: Válka s Peru o území Amazonu, která končí donuceným podpisem dohody o příměří. Ekvádor ztrácí amazonská území, která si historicky nárokoval.
1963-1979: Vojenská diktadura
1967: V oblasti Amazonu je objevena ropa, která se stává (vedle banánů) hlavním vývozním artiklem
1981: Peru a Ekvádor se střetávají na hranici kvůli instalaci pozorovacích věží. Konflikt končí po dvou měsících návratem k původní hranici.
1995: Konflikt s Peru. Ekvádor úspěšně brání své území2000: Po měsících ekonomické nestability se americký dolar stává oficiální měnou země, kterou je dodnes.
1996: Rychlochodec Jefferson Pérez získává první zlatou olympijskou medaili pro Ekvádor.
2000: Vláda provádí takzvanou dolarzaci. Kvůli inflaci je zrušen sucre a měnou země se stává americký dolar.
2008: Kolumbie bombarduje základnu FARC na území Ekvádoru a obnovení dipolomatických vztahů trvá téměř dva roky.

Důležitá média

Televize:
Ecuavisa (asi nejobjektivnější kanál), TeleAmazonas (silně pravicový opoziční kanál, prezident ho nemá rád), Ecuador TV (veřejnoprávní, ale silně ovlivně státem), TC Televisión
Rozhlas:
Radio Sucre, Radio CRE, Punto Rojo Radio Latina
Deníky:
El Commercio (pravicový, vydávaný v Quitu), El Universo (pravicový, vydávaný v Guayaquilu, prez. Correa ho nemá vůbec rád), El Telégrafo (veřejnoprávní, ale velmi silně ovlivňovaný vládou), Hoy (poměrně nezávislý, editovaný souběžně v obou největších městech)
Týdeníky:
Vistazo (čtrnáctideník, jediný svého druhu v zemi)

Aerolinky:

AeroGal a LAN Ecuador mají domácí a mezinárodní lety. Tame se specializuje na domácí a příhraniční lety. Dobré spojení z Evropy mají Lufthansa a Iberia.

Voda

Vodu z kohoutku se pít nedoručuje ani v těch nejlepších částech Quita. Většina místních obyvatel používá speciální filtr nebo vodu převařuje.

Elektrická síť

Americká zásuvka - USA, Kanada, Mexiko, Guatemala, Honduras, Salvador, Nikaragua, Kostarika, Panama, Kolumbie, Venezuela, Ekvador, Peru

Americká zásuvka

Většina země má v elektrické síti, podobně jako USA, 110-130V. EU má 230V, takže si musíte zkontrolovat, zda váš spotřebič zvládá 110V. Zásuvky jsou amerického typu. Novější stavby mají verzi s uzemněním, starší bez uzemnění. Pokud máte spotřebič respektive adaptér s uzemněním, budete ho stěží připojovat ve starších budovách.

Mobilní sítě:

Porta/Claro (má nejvíce klinetů), Movistar (časté výhodné nabídky) a Alegro.

Zajímavosti:

Populistický prezident a excentrista Abdal Bucaram, který vyhrál volby v roce 1996, byl po šesti měsících zbaven funkce kongresem kvůli pomatení mysli. Momentálně žije v politickém exilu v Panamě.

Další zdroje:

Online:
Encyklopedie českého MZV, Kniha faktů CIA, Studie Kongresu Spojených států

Offline zdroje:
Resumen de Historia Del Ecuador, Enrique Ayala Mora, 2008.

Fotografie:

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.