Kolumbie

Základní informace pro cestovatele: Karibik, koloniální města, kávové plantáže a celoročně dobré počasí. Taková je, po desetiletích opět relativně bezpečná, Kolumbie.

Mapa Kolumbie

Mapa Kolumbie

Obsah:

Základní údaje

Počet obyvatel v roce 2010: 46 milionů (dle Statistického úřadu Kolumbie)
Rozloha: 1,1 mil km2 (přibližně odpovídá území Francie, Německa a států Beneluxu) /dle OSN/
Hraniční státy: Panama, Venezuela, Brazílie, Peru, Ekvádor
Hlavní a nejlidnatější město: Bogota (téměř 8 milionů obyvatel)
Další významná města: Medellín (2 mil), Cali (2 mil), Cartagena (900 tis)

Vlajka Kolumbie

Politická orientace na počátku roku 2010: pravicová
Hlava státu: prezident Alvaro Uribe od roku 2002 (Presidencia)
Legislativa: Dvoukomorový skládající se ze sněmovny a senátu (Camara,Senado)

Měna: Kolumbijské peso (COP) 1000 COP = 9 Kč (28.12.2009)
HDP v roce 2008: US$ 8,884
Procento obyvatel žijící pod hranicí chudoby (méně než 2 dolary denně): 27,9 (dle UNDP 2009)


Interaktivní mapa

Bezpečnost

Kolumbie má pověst nebezpečné země, avšak bezpečnostní situace v posledních letech se výrazně zlepšila. Dny, kdy Medellin a Bogota byly nejnebezpečnějšími městem na světě, jsou minulostí. Reklamní heslo kolumbijské vlády tvrdí, že jediným rizikem je, že zde budete chtít zůstat. Ministerstva zahraničních věcí mnoha zemí doporučují cestu velmi dobře zvážit. Partizánské hnutí FARC a drogová mafie je aktivní především v hluboké džungli a u hranic s okolními státy. Hlavní silniční tahy a turistická místa hlídá nezkorumpovaná policie a armáda. Bezpečnostní situace ve velkých městech není rozdílná od bezpečnosti ostatních měst Jižní Ameriky: během dne a v hlavních turistických oblastech je bezpečno. Situace se velmi rychle mění v okrajových nebo chudých čtvrtích a po setmění. Při okradení se důrazně doporučuje neodporovat. Meziměstská doprava během dne i noci jak v autobuse, tak letadle je na hlavních tazích bezpečná. Menší a neasfaltované silnice, zvláště na jihu země, úplně bezpečné v noci nejsou a mohou být přepadeny lupičskými bandami a cestující okradeni.

Víza

Občané ČR nepotřebují vízum pro turistickou návštěvu Kolumbie. Po příletu nebo příjezdu imigrační úředník zpravidla udělí povolení k pobytu na 2 měsíce, které lze později prodloužit až na 6 měsíců. Doporučuje se zpáteční letenka nebo autobusová jízdenka mimo území Kolumbie.

Ambasády
Kolumbie ambasádu v ČR nemá. Její úlohu zastupuje ambasáda ve Vídni.
ČR má ambasádu v Bogotě.

Historie v kostce

13 tisíc let př. n. l.: První známky přítomnosti člověka na území dnešní Kolumbie (archeologické naleziště v údolí El Abra nedaleko Bogoty)
500 př. n. l: Vrchol augustinské kultury v okolí dnešního města San Augustín na jihozápadě Kolumbie
1200 n.l: Založení konfederace mwiska sdružující existující národy a kmeny a pokrývající velkou část území dnešní Kolumbie
1250 – 1460: Kulturní rozvoj konfederace, ale i vzrůstající konflikty mezi největšími národy
1460 – 1514: Devatenáctiletá válka a válka mezi národy Bacatá a Hunza zanechává původní obyvatele ekonomicky a vojensky nepřipravené úspěšně čelit invazi evropanů
1502: Španělský dobyvatel Alonso de Ojeda přistává u břehů Kolumbie
1539: Je oficiálně založeno hlavní město provincie Neuvo Reino de Granda Santa Fe de Bogotá (fakticky existovalo od roku 1538
1717: Dnešní Bogota se na základě královského rozhodnutí stává hlavním městem nového místokrálovství Nueva Granada (oblast, která odpovídá dnešní Kolumbii, Venezuele, Panamě a Ekvádoru)
1819: “Osvoboditel” Simon Bolívar poráží španělskou armádu a zakládá Republiku Kolumbie (sdružující dnešní Kolumbii, Panamu a o něco později i Venezuelu a Ekvádor)
1830: V listopadu se Velká Kolumbie rozpadá na tři samostatné státy: Kolumbii, Venezuelu a Ekvádor. Simon Bolívar umírá o necelý měsíc později ve svých 48 letech.
1851: Je zrušeno otrokářství.
1888: Původní indiánští obyvatelé získají titul občanů a právo zachovat svou kulturu.
1899: Válka Tisíce Dní, která konči v roce 1903 smírem mezi liberály a konzervativci a osamostatněním Panamy.
1928 Banánový masakr. Armáda útočí proti stávkujícím zaměstnancům United Fruit Company. Počet obětí mezi stávkujícími není nikdy přesně zjištěn.
1948 Je zastřelen předseda Liberální strany Eliécer Gaitán. Hlavní město se mění ve válečnou zónu (El Bogotazo) /jedním z protestujících je také jednadvacetiletý Fidel Castro/ a následujících deset let pokračují konflikty mezi konzervativci a liberály po celé zemi (období známé jako La Violencia během kterého zahynulo přes 200 tisíc lidí)
1964: Vláda napalmem, za podpory USA, bombarduje základny levicových partyzánů. Vznikají guerillové skupiny FARC, M19, ELN. Dosud pouze M19 skončila svou činnost a transformovala v politickou stranu.
1976: V pohoří Sierra Nevada je objeveno ztracené město národa Tyrona – jeden z nejdůležitějších archeologických nálezů v Kolumbii
1982: Gabriel Marcía Marquéz získává Nobelovu cenu za literaturu
1985: Partyzánská skupina M-19 obsazuje Soudní palác. Po útoku armády je počet obětí (vojáků, partyzánů, civilistů) přibližně 200.
1993: Po několikaletém pátrání je, za podpory americké armády, dopaden a zastřelen na střeše svého domu drogový magnát Pablo Escobar.
1994: Fotbalový tým Kolumbie je vyřazen ze mistrovství světa vlastním gólem. Obránce týmu, který gól zavinil, je zastřelen fotbalovým fanatikem 10 dní poté.
2000: Kolumbie a USA podepisují dohodu na Plánu Kolumbie, který má za účel snížit produkci a export kokainu. USA během první dekády investuje přes 5 miliard dolarů avšak s minimálními výsledky.
2008: Po měsících debat je schválena dohoda o volném obchodu s USA. Spojené státy ji však dosud (počátek roku 2010) neratifikovaly
2009: Kolumbie a USA souhlasí na pokračování Plánu Kolumbie. Plán umožňuje USA využívat některé vojenské základny, což se nelíbí řadě latinskoamerických zemí především Venezuele.

Důležitá média

Televize:
Caracol (v současnosti nejsledovanější televizní kanál v Kolumbii. Zpravodajství v )
RCN (zpravodajství tohoto kanálu je blízké pravici)
Canal Uno (veřjnoprávně-soukromý kanál s malou sledovaností, ale poměrně kvalitním zpravodajstvím, během týdne CM& La noticia a hlavně o víkendu Noticias Uno)
Canal Institucional>(vládní kanál, přenosy z Kongresu, tiskové konference prezidenta ap.)
Señal Colombia (veřejnoprávní vzdělávací a kulturní programy)
NTN24 (zpravodajský kanál vysílající z Kolumbie. Alternativa k levicové stanici vysílající z Venezuely teleSur)

Rozhlas:
Caracol Radio
RCN Radio
W Radio (rádio mluveného slova)
Antena (sportovní přenosy)

Deníky:
El Tiempo (největší deník, názorově blízký pravici)
El Espectador (poměrně nezávislý)
La Republica (finančně zaměřený)

Týdeníky:
Cambio (týdeník od stejného vydavatele jako El Tiempo, tedy spíše pravicová)
Semana (levicově orientovaný)
Dinero (finanční, publikuje vydavatel týdeníku Semana)

Aerolinky:

Největší domácí leteckou společností je Avianca . Následuje Aero Republica a Aires. Mezi menší a regionální aerolinky se řadí: ADA, Easy Fly a Satena.

Voda

Vodu z kohoutku lze pít ve větších městech: Bogota, Medellín, Manizales, Cali. Většina místních obyvatel v těchto městech pije, ale pokud jste v zemi jenom krátce doporučuje se pít voda balená.

Elektrická síť

Americká zásuvka - USA, Kanada, Mexiko, Guatemala, Honduras, Salvador, Nikaragua, Kostarika, Panama, Kolumbie, Venezuela, Ekvador, Peru

Americká zásuvka

Většina země má v elektrické síti, podobně jako USA, 110-130V. EU má 230V, takže si musíte zkontrolovat, zda váš spotřebič zvládá 110V. Zásuvky jsou amerického typu. Novější stavby mají verzi s uzemněním a starší bez uzemnění. Pokud máte spotřebič respektive adaptér s uzemněním, nebudete ho moci připojit ve starších budovách kvůli uzemňovacímu kolíku, který jaksi “překáží”.

Mobilní sítě:

Hlavními operátory jsou Movistar, Comcel a Tigo. Movistar má dobré nabídky, Tigo od roku 2010 prodává všechny telefony neblokované a největší operátor Comcel vyniká pokrytím.

Zajímavosti:

  • Kolumbie patří k největším exportérům telenovel, kafe a kokainu
  • Pocházejí odtud například zpěváci Shakira a Juanes
  • Údajně má nejkrásnější ženy v Latinské Americe

Další zdroje:

Online:
Encyklopedie českého MZV, Kniha faktů CIA

Offline zdroje:
Colombia Día a Día Una Cronología de 15.000 Aňos, Enrique Santos Molano, 2009

Fotografie

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.