Reklama
Z našeho FB a Twitteru
Nové články emailem
Rubriky
- Latinská Amerika (128)
- Jižní Amerika (92)
- Karibik (18)
- Severní Amerika (29)
- Střední Amerika (39)
- Promo (1)
- Španělské slovo dne (287)
- Latinská Amerika (128)
Štítky
Amazonka Bezpečnost Byznys Cestování Chavéz Civilizace Diktátoři Dobrodužství Dovolená Drogy FARC Finance Fotky Historie Hory Hudba Integrace Jídlo Komentář Kuchyně Kvíz Latin Grammy Lidská práva Literatura Lula Lyžování / Snowboard Města Podcast Prezident Profil spanels Sport Téma týdne Týden Unasur Video Videoprůvodce Volby WikiLeaks ŠpanělštinaArchiv
Hraničním státem na severu není Nikaragua, ale Kostarika!
Samozřejmě. Opraveno. Díky.
Nemohu dostat kontakt na pana Juříka
Dobrý den, kontaktovat mne můžete pomocí kontaktního formuláře na těchto stránkách. Díky.
Zrejme nedopatrenim se vloudila chybicka …. Ceska republika nema rozhodne rozlohu milion ctverecnich kilometru (i kdyz by to bylo fajn…) a to ani tehdy kdyz to oficialne tvrdi OSN :D)))))))
Moje chyba. Opraveno. V Evropě by Bolívie byla rozlohou největší zemí. Chyba se vloudila asi ze šablony státu Panama, který má podobnou velikost jako ČR. Díky za upozornění.
Stranka a clanky na ni jsou velmi chude, i kdyz by se dala vyuzit data z http://www.mzv.cz, http://www.businessinfo.cz a dalsich.
Hodne uspechu s tvorbou.
Honza
Souhlas. Uruguay toho opravdu moc nema. Kdyz si prectete info o serveru zjistite, ze server je ve fazi beta server se teprve se plni. Informace pisu az pote, co danou zemi navstivim. Uruguay tak aktualizuji pravdepodobne zacatkem roku 2011. Oba zminovane servery znam a uzivam, ale kopirovat je nechci. Diky za pripominku. Ondrej
Krásný a Jižní Ameriku přibližující server !
Hodně úspěchů !
Nádhera, nestačím žasnout! Přeji hodně energie při psaní do budoucna a krásné zážitky na cestě. Už se těším na další příspěvky.
Diky Lenko :).
Sto roků samoty je moje oblíbená kniha, ale četl jsem jí zatím pouze česky, se španělštinou jsem začal letos v září, tak to ještě potrvá dlouhou dobu, než se vrhnu na originál 🙂 ….jinak skvělá stránka 🙂
Díky. Až bude čas, sekce s doporučenou literaturou se určitě rozšíří. Hodně úspěchů se studiem.
Nahodou jsem na tyhle stranky narazila, skoda, ze az ted, nicmene jako studentka latinskoamerickych studii (+ bezpecnostnich studii) to jedine vitam!:) Super!
Diky Andreo.
neni to co bych cekala 🙁
Moc pěkný server a pozitivní počin. Zkusím Vám také poslat nějaký skromný příspěvek. Že v posledních pár letech nepoužíváte češtinu Vás ale neomlouvá. Právě v Latinské Americe jsem poznal lidi, kteří desítky let nemluvili česky a přesto jejich čeština byla jako od Karla Čapka. A s diplomem žurnalisty z Karlovy Univerzity bych se příliš nechlubil – humanitní obory této školy patří mezi to nejpokleslejší ve svém oboru v Evropě.
Diky 🙂
až se mi tají dech asi bych se počůral strachy z té výšky…
Poslouchala jsem Vás dnes na Radiožurnálu a líbil se mi nejen obsah, ale i Váš způsob vyjadřování. Jsem ráda, že Vás neslyšela moje dcera , která se dnes vrací ze SF, šla by si koupit také 125 m3. Je podobného zaměření.
Věra
Děkuji Věro.
Ahoj Ondro, dnes rano jsem v prazskem metru potkal Ottu Loudu, ten me upozornil na tvuj vcerejsi rozhovor na Radiozurnalu a tak jsem tady 🙂 Clovece, ja mocne a obdivne ziram a preju ti spoustu chuti do dalsiho cestovani a dalsi prace!
Mixic, tvuj nekdejsi spoluzak a spolubydlici z mladoboleslavskeho intru
Ahoj Vlado! Diky a snad se nekde potkame behem meho pobytu zde v CR.
Doporučuju taky knihu “Zrození Latinské Ameriky – Simón Bolívar a jeho doba” od Jana Klímy. Pan docent píše opravdu krásně, až máte pocit že tenkrát koukal Bolívarovi přes rameno. 🙂 Cca 350 Kč.
Jinak pokud se ocitnete ve Španělsku (a nebo pohledáte na webu), veškeré knihy od Marqueze nebo Allende lze sehnad v “kapesním vydání” (tj bez tvrdé vazby) asi za deset euro.
Skvělý web. Díky!
Diky za tip!
První otázka – generál Pinochet byl diktátorem, má špatně zvolenou správnou odpověď. Augusto Pinochet je jednoznačně spjat s dějinami Chile, ne Peru.
Díky, opraveno.
Zažil jsem v Uruguay několik krásných dnů před novým rokem 2012. je mnohem klidnější a pohodovějšínež sousední Argentína. Město Carmelo .To je jako oáza klidu. Další navštívené město Colonia De Sacramento, je krásné město s historickým jádrem.Opět klidné velice přijemné. Tuto zemi mohu jen doporučit.
zasuvky to mi nesouhlasí. jsou podstatně jiné
Chtelo by to Vic Info
Latinská Amerika, ano můj sen ji navštívit a snad tam i žít. Výborné stránky:) Kam se chystáte teď?
Diky moc Sylvie za tip na dobry porad. Doufam, ze ti podari v LA zit. Ja se tam chystam zpet, jakmile to bude mozne.
V peru jsem byla 2x a bez návštěvy Ma-Pi jsem se obešla. Bohatě mi postačil týdenní výlet regionu Ancash. S prohlídkou chrámu v Chavínu. Průjezdy a výstupy na hřbety Kordiler, výlety k horským lagunám,jázda na koni (v mém případě na mě zbyl osel – kůň pracoval na poli)… Bylo to naprosto úchvatné i když pro mě i vyčerpávající. Na 98% vím, že další pobyt v řídkem vzduch bych nesnesla…Nehledně na to že nemám ráda způsob jakým komerční cestovní ruch přetváří tuto nádhernou zemi. Z doslechu od místní jsem o Cuzcu slyšela jen to nejhorší. Takže drápat se někam do hor a být celý týden “sjetá” kokou a ještě se nechat okrást, tak o to nestojím.
Podívala jsem se rovněž do Iquitos, které je naštěstí ještě celkem nezasažené cestovním ruchem…i když i tam je dost hostelů a hotelů, kde člověk narazí zpravidla na mladé američany, nizozemce, němce a argentince. V Iquitos jsem byla ve svém živlu. Miluji tropickou přírodu. O něco méně pak tropické klima a všudepřítomné komáry. Doporučuji každému. Zpáteční letenka Lima – Iquitos – Lima přijde na 100 dollaru a ubytování se dá také sehnat levně. Rozhodně to za to stojí. Samotná Lima a okolí pak také nabízí mnoho zajímavých zážitků. Jen musíte opustit Miraflores a vydat se mimo hlavní třídy. Třeba jen jízda omnibusem do centra nebo nákupy v centru Vám přinesou tolik zážitků a adrenalinu, že na to jen tak nezapomenete. Třeba okolí kostle Santa Rosa na av. Tacna byl pro mě nezapomenutelný zážitek. V okolí se nachází ulice ” tiskařů”. Na stařičkých tiskařských strojích tam tisknou letáky, formuláře a brožurky snad pro celé Peru. Vlastně miluji to uspořádání řemesel po ulicích. To třeba hledáte ortopeda, žádného nemůžete najít a pak…bum bác narazíte na ulici, kde jsou jen ortopedi:-)) Výlet na pláže v okolí Limy mohu rovněž doporučit….No prostě. Peru není jen Pachu Picchu a já doufám, že se tam ještě párkrát podívám a dostanu se zase o kousek dál.
Díky za komentář. Rozhodně souhlasím. I když i v Cuscu a v okolí Machu Picchu se dají objevit skvělá místa 🙂
Bežný normálne zarábajúci človek z ČR alebo SR si nikdy nemôže dovoliť cestovať do Amerického kontinentu… Je to len pre boháčov.
Nemyslím, řekl bych, že do Latinské Ameriky se dá cestovat poměrně levně. Stačí najít relativně levnou letenku a pobyt pak už moc nestojí.
Ach jo. Normálně pracující člověk tam může zavítat úplně v pohodě. Chce to hlavně se sebrat a vyrazit. Ne jenom brblat u piva a cigaret, případně sedět za počítačem. Někdo se chlubí novou televizí, jiný má zážitky z cest …
Byl jsem na horach v Peru, Chile, Argentine, Uruguay a to právě v době kdy jsem moc peněz neměl. Opravdu si stačí jen pořídit letenku, ale tak rok předem a pak se smířit s tím, že mám jen batoh a budu spát v hostlu, venku a nebo v autobusu.
Nevim nevim co jsi mam o tom vsem myslet… napred zavrit a potom zase vse otevirat…skoda ze byla uzavrena Venezuela a Bogota… Uzabvreni Caracasu byl nejvetsi omyl nasi politiky…
jedno z najkrajších miest v Kolumbii, taká ich typická vesnička medzi horami 🙂 Nádhera !!
http://jlenar.rajce.idnes.cz/ .. ešte pár obrázkov z Kolumbie
Diky za link.
Bolivariánská Venezuela a 4.světová válka!
Aneb
Po
Teheránu Caracas ?
Čili
Venezuela je země, ve které na
prezidentovi dosud záleží.
Neboli
Hugo,
volby, naděje
http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com.br/2012/10/bolivarianska-venezuela-4svetova-valka_3.html
http://www.outsidermedia.cz/-Bolivarianska-Venezuela-a-4-svetova-valka–1.aspx
Chavismus se Chavezem nebo bez Chaveze? Aneb Jak utvářet a ubránit socialistický stát
http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com.br/
Miluju tenhle druh hudby 🙂
Návraty do budoucnosti aneb tak to zase vyhrál Evo čili latinskoamerická renesance a autopoiesis
http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com.br/2011/04/navraty-do-budoucnosti.html
Návraty do budoucnosti pokračují aneb Tak to pochopitelně znovu
vyhrál Evo
čili Latinskoamerická renesance a autopoiesis
sílí
http://blisty.cz/art/50210.html
Evo a Aymarové
vědí
Periferie má přednosti, které Centrum
postrádá. To se stává postupně ghettem bezduchovosti a musí vystačit s pouhou
mocí a stereotypem . Kreativita přehlížených národů a zemí předbíhá možnosti tzv.
Západní civilizace.
“Evo Morales has said: “We don’t believe in the linear, cumulative
conception of progress and of an unlimited development at the cost of other
people and of nature. To live well is to think not only in terms of per capita
income, but of cultural identity, community, harmony among ourselves and with
Mother Earth.”
“Bolivia is inserted in planetary capitalism, but it is different
from other societies…community structures have survived, in the
countryside, in the high lands, the low lands, and in some parts of the cities
and the barrios that have resisted capitalist
subjugation.”
Bolivia’s Path
to Socialism – Evo’s Way
Álvaro Marcelo García Linera
“A revolution? Yes, but more than political. It is cultural:
the indigenous lifestyles and thinking, so derided by the whites, can now
express themselves without a complex, thanks to this political accession.
Political power is here an indication of something else that is deeper and
more decisive to the future of the Indian cause: the right to exist
according to one’s culture.”
From
colonialism to Indianism
“Furthermore, a sort of Trotsky-izing
sub-culture
was widespread in the leading circles — fairly restricted and not very
“Indianized” — of the militant Marxist political forces. They were in fact
active and played a not insignificant role in the history of Bolivia’s class
struggle.”
Christian Rudel
Dokonce
tragicky chudá Bolívie (Two
Bolivias )
prožívá mimořádný
ekonomický růst,
především cestou alternativní
ekonomiky.
Nikaragua
možná
vybuduje průplav, ekologicky patrně problematický, který bude více než pouhá
konkurence Panamskému průplavu, včetně rozšířenému.
Později to může být zaštítěná Kuba, která se vrátí k projektu
vlastního průplavu .
V Bolívii peruánský prezident Ollanta s Evo Moralesem nebezpečně nadhodili
možnost obnovy konfederace Bolívie
a Peru. Tuto
Konfederaci by bezpochyby uvítali Aymarové,
Kečuové a
ostatní indigenní národy, které i ve městech vytvářejí svojí vlastní paralelní
nestátní společnost, odmítají
„mechanismus dominance“ a chtějí odstranit „struktury sociální
kontroly“.
At the crossroads between green economy and rights
of nature
War on
democracy
Aby yala
V Bolívii
došlo nejen k prudému ekonomickému rozvoji, ale také k radikálnímu
sebeuvědomění, zesílení svébytnosti, zrovnoprávnění Indiánů, jejich kultury ,
náboženství, práva a medicíny. V tom má přednost před více latinizovanými
zeměmi, kde původní kultura téměř zanikla, nebo je pouze přežívající a do určité
míry tyto země zůstávají v rámci koloniality nebo v současnosti v podobě
odvozené kultury.
Bolivie není na prodej
zde, zde a
zde
. Two Bolivias zde .
Pojem socialismus sice stále v ČR působí jako odstrašující klišé, ale v Latinské
Americe znamená něco zcela jiného než známo ve stalinsko-gottwaldovské podobě.
Socialist Bolivia zde . Bolívie samozřejmě
ješte zdaleka není socialistickou ani v umírněné podobě.
Dancing with
Evo Morales
– Bolivia
V Peru se vývoj v tomto směru /a zde/
především vzhledem k řadě požadavků týkajících e celé Jižní Ameriky poněkud
zpomalil a k nebanálnímu střetu civilizací dosud nedošlo. Tyto
projekty a alternativy rozhodně nejsou dozorčími a štáby Světové Nadtřídy
podceňovány. Ekonomické, kulturní, demokratizující a resistující determinanty,
které jsou mimo vliv a dosah kapitalistické instrumentalizace a zvěcnění, ale
využívají ty výsledky modernity , které v budoucnu mohou organicky včlenit do
„společnosti dobrého života“
Viz Chomsky: Latin-America, Social Movements, Neo-Liberalism,
Free
Trade Agreements
Pro
Indigenismo jsou podmínky pro vytvoření této společnosti samozřejmostí a
Evoismo, Chavismo a vlastní i transformované modely participační a p
a r a l e l n í ekonomiky a demokracie poskytují větší předpoklady pro
emancipující rozvoj a morální implikaci v ekonomické struktuře nežli má tzv.
První svět.
Viz Indianismo and Marxism:
The mismatch of two revolutionary rationales
Asabiyyah
– In the modern period, the term is generally analogous to solidarity….the bond of cohesion among humans in a group forming
community…….concept of asabiyah, or “social
cohesion”, seems to anticipate modern conceptions of social
capital
arising in social
networks.“
http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com.br/
bohuzel se radkovani prekopirovalo nespravne. omlouvam se
Pěkný web, přeji mu větší návštěvnost!
Čeká nás Bastilla po brazilsku?
http://www.outsidermedia.cz/Ceka-nas-Bastilla-po-brazilsku-1.aspx
Z
domova – Čeká nás Bastilla po brazilsku?
http://www.outsidermedia.cz
Brazilská Bastilla nebo pouze nepokoje?
Aneb
Octové
povstání
Čili
Stále příkladem
http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com.br/
literarky zkracene a upravene
http://www.literarky.cz/civilizace/89-civilizace/15230-brazilska-bastilla-nebo-pouze-nepokoje
maj tam nový zákony o trávě, lepší 🙂