O Serveru

Server Latinská Amerika Dnes jsem začal tvořit na podzim roku 2009, protože jsem nic podobného v češtině nevygoogloval. LADnes.cz (ano jsem líný psát celou doménu…) bude značnou část roku 2010 ve fázi beta, což znamená, že se bude se plnit tak, jak se budu pohybovat po Latinské Americe. O Ekvádoru a Kolumbii, což jsou první země, kde jsem pobýval se tu tedy dozvíte více než o Dominikánské Republice kam se možná podívám až na závěr své cesty. Server dělám proto, že mě to baví a také proto, že jsem již hodně dlouho česky nic nepsal a po takřka šesti letech dobrovolného exilu bych si rád svou češtinu procvičil. Korektorku nebo korektora zatím nemám, za což se předem omlouvám.

Kdo tu píše

Já, tedy Ondřej Juřík, jsem se narodil v Jablonci, ale žij jsem také v Mladé Boleslavi, Liberci, Praze, New Yorku, Londýně, Texasu a v Britské Kolumbii. Momentálně se nacházím někde mezi Mexikem a Argentinou.

Troufám si tvrdit, že o žurnalistice něco málo vím. Šéfoval jsem serveru iPort, zakládal jsem Finanční noviny a Technet, studoval jsem žurnalistiku a média na Univerzitě Karlově, v Nebrasce a na University of Westminster v Londýně. Neoficiální praxi jsem dělal během Kosovského konfliktu v Albánii stínováním reportérky německého Bildu, později organizovanou praxi pod vedením Pavla Zuny na Nově a v centrále stanice CNN. Co se jazyků týče tak kromě češtiny mluvím také anglicky a jak asi předpokládáte, tak i španělsky.

Kdyby tu chtěl psát ještě někdo jiný, tak mu to rád umožním. Nástupní plat je nízký, pracovní doba dlouhá :).

O čem se tu píše

Mým cílem je tu psát o tom, co podstatného se stalo, děje nebo stane v Latinské Americe a čas od času se podívat na kulturu, historii, cestování atp. Kde a s kým jsem se opil se tu nedozvíte, ledaže bych se opil s Hugo Chavézem, což mimochodem v plánu nemám. Minimálně jednou denně by se tu měla objevit zprávička nebo tweet, pokud nebudu zrovna mimo dosah internetu.

Snažím se napsat alespoň tři články týdně, ale pokud hodně cestuji, tak někdy třeba i po několik týdnů nic nenapíši.

Často kladené otázky, tzv. FAQs

Otázka: Proč je tady tak málo informací o zemi X?
Odpověď: Server je ve stádiu beta, takže informací přibude během roku 2010.

Otázka: Jak to, že je země XY zařazena do Severní | Střední | Jižní Ameriky?
Odpověď: Země jsem si rozdělil, tak jak se mi to líbí. Nesouhlasit můžete v diskusi, ale neslibuji, že to změním.

Otázka: Proč se tady píše tak blbě česky?
Odpověď: Za to se omlouvám. Česky skoro nemluvím a nepíšu asi 6 let. Nicméně přísahám, že diplom na Univerzitě Karlově jsem dostal bez úplatku – tehdy jsem ještě česky uměl.

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.