Křišťálová koule

Jaké události lze očekávat v Latinské Americe v následujících měsících a letech? Následující údaje vám snad pomohou udělat si představu o tom, co by se stát mohlo. (Aktualizováno 1. června 2010)

Významné teritoriální konflikty v Latinské Americe

Argentina – UK: Spor s UK o Falklandské ostrovy (Malvíny) a těžbu ropy v okolních vodách
Argentina – Chile: Spor o ledová pole v Patagonii
Chile – Peru: Spor o mořskou hranici. Rozepře je u haagského tribunálu.
Chile – Bolívie: Spor o přístup k moři, které Chile získalo během války v Pacifiku (1879-1904).
Kolumbie – Nikaragua: Spor o ostrovy San Andrés. Rozepře je u haagského tribunálu.

Významné události a možné budoucí dění v Latinské Americe

Argentina
V Argentině je komplikovaná domácí politická situace. Současnému režimu by mohlo přijít vhod nějakým způsobem odvést pozornost od negativních událostí. Na menu je například spor Falklandy nebo o hranici s Chile.

Kuba
Pomalu se uvolňují některé restrikce, které na ostrově existovaly posledních 50 let. Raúl Castro se sešel představiteli církve a hovoří se o mírnějším režimu pro politické vězně. Posouvá se země k větší demokracii nebo je to pouze zdání?

Honduras
Politická krize není u konce. Novou vládu neuznala řada vlád Latinské Ameriky. Otázkou je, co se stane po návratu svrženého prezidenta. Pokračují vraždy a perzekuce novinářů. Podaří se zemi v roce 2010 skutečně stabilizovat?

Jižní Amerika
Podaří se kontinent sjednotit v rámci UNASURu po vzoru EU nebo se proces zadrhne?

Mexiko
Značnou část Mexika kontrolují drogové kartely napojené na státní správu a země zažívá etapy jako Kolumbie v 80. letech a . Je boj proti narkotrafikantům úspěšný? Je jediným řešením legalizace drog o kterém hovoří bývalí prezidenti?

Nikaragua
Zhoršující se politická situace (autoritářský režim + korupce) v zemi a snaha prezidenta Daniela Ortegy změnit (porušit, obejít) ústavu, zrušit parlament(?) a být znovu prezidentem v roce 2011.
Zdroje:
Analýza situace na stránkách Council for Hemisperic Research.

Střední Amerika
Kartely kontrolují značnou část území. Region je důležítý pro tranzit kokainu z Kolumbie. Narkomafie v mnoha zemích kontroluje úředníky a politiky na nejvyšších místech. Jak se bude vyvíjet v budoucnu situace?

USA
Již řadu let se měla uskutečnit imigrační reforma. Nepodařilo se to presidentovi Bushovi. Podaří se to prezidentu Obamovi v roce 2010-11?

Od konce Španělsko-americké války v roce 1898 není stále dořešena otázka statutu Portorika. V následujících letech by na ostrově mohlo být referendum.
Zdroje:
Analýza situace z dílny Council on Hemispheric Affairs.

Venezuela
Pokračuje znárodňování a politické perzekuce. Venezuelská měna klesá a není dostatek některých výrobků. Čeká zemi významná ekonomická krize? Zadaří se opozici v podzimních volbách?

About the Author

Ondřej Juřík je zakladatel serveru Latinská Amerika Dnes. V Latinské Americe strávil 2 roky. Jeden rok z toho cestou z Chile do Texasu na motorce pro rozváženi pizzy.